Starożytny Egipt, Mezopotamia, Grecja, Etruria, Rzym, Mezoameryka to obszary dawnego świata, w których do dzisiaj odnajduje się zdobienia i detale architektoniczne wykonane z terra cotta, wypalonej ziemi, gliny. Terakotowe przedmioty wyrabiano ręcznie lub odciskano w formach. Oprócz figurek, gliniane, wypalane płytki stosowano jako zdobienia, wyrabiano z nich dachówki, licowano ściany, kładziono we wnętrzach teatrów, term i w domach mieszkalnych. Pamięć tej techniki pozostała w nas do dzisiaj, co więcej, przechodzi kolejną metamorfozę, gdy postęp technologiczny sprawia, że możemy zostać jej wierni coraz mniejszym nakładem sił i środków.
Płytki winylowe samoprzylepne na ścianę i podłogę
Nietrudno zauważyć, że obecność na naszym rynku sieci sklepów budowlanych czy też oferujących wyposażenie wnętrz sprawia, że powoli w naszych domach następuje swoista unifikacja przestrzeni. Bardzo mało inwestorów decyduje się na wynajęcie projektanta wnętrz, który stworzyłby indywidualny projekt, oparty nawet na ofercie tychże sieci. Jednak potrzeba wyróżnienia się sprawia, że szukamy punktów, które wyrażą naszą kreatywność, a najłatwiej można zrealizować ją poprzez detale, np. oryginalne płytki winylowe na ścianę czy ciekawą podłogę.
Płytki winylowe samoprzylepne mają niezliczoną ilość wzorów. Największym wyzwaniem jest skomponowanie płytek ściennych z płytkami podłogowymi oraz blatem kuchennym. Gdy mamy z tym problem czy też nadmiar wzorów powoduje naszą bezradność, warto wspierać się dobrymi pomysłami i sięgać głęboko do historii światowego rzemiosła.
W poszukiwaniu pomysłów, czyli oryginalne płytki winylowe na ścianę
Azulejos to charakterystyczne płytki stosowane w domach mieszkańców Portugalii i Hiszpanii od 800 lat. Wykańczano nimi zewnętrze elewacje budynków prywatnych i użyteczności publicznej. Turyści do dzisiaj zachwycają się ręcznym malunkiem, finezją wzorów o charakterze geometrycznym i roślinnym. Produkt współczesnej technologii, czyli płytki winylowe naśladują słynne azulejos dając możliwość przeniesienia ich klimatu do polskiego domu.
Płytki winylowe samoprzylepne o wzorach azulejos można samodzielnie przykleić na ścianę w kuchni, chroniąc ją przed zabrudzeniami a jednocześnie nadając ton pomieszczeniu. Wystarczy zakleić fragment ściany nad kuchennym blatem i kuchenką, by zdominować kuchnię odcieniami niebieskiego koloru azulejos. Płytki winylowe można również przykleić na podłodze, łącząc azulejos np. z białymi czy drewnopodobnymi płytkami. Powstała kompozycja wytycza w kuchni czy łazience przestrzeń, chroni newralgiczne miejsca przez zużyciem.
Płytki winylowe o zróżnicowanej strukturze
Płytki winylowe samoprzylepne nie muszą posiadać wyraźnego wzoru. Nowoczesną aranżację w stylu industrialnym łatwo uzyskać stosując płytki winylowe imitujące np. beton architektoniczny czy zimny marmur. Zupełnie inny efekt przyniosą płytki winylowe o wzorach geometrycznych. Narzucają one przestrzeni minimalizm i pasują do oszczędnych w detalach aranżacji. Podobnie zadziała czarno biała mozaika wpisująca się w tak popularny styl skandynawski.