Blog

Fototapety w stylu retro oraz w odcieniu sepii

Salon w stylu vintage

Wnętrza w stylu retro i vintage są idealne dla osób preferujących tak zwany stary styl. Mieszkania urządzone w taki sposób są niezwykle klimatyczne, a nierzadko stanowią wręcz sposób na przeniesienie się myślami do dawnych czasów. Aby stworzyć aranżację, która stanie się takim przytulnym gniazdkiem z duszą, warto sięgnąć po odpowiednie fototapety. Jaki styl, motyw i kolor sprawdzi się najlepiej?

Fototapety retro – czyli jakie?

Fototapety w stylu retro i vintage często stanowią wspólną kategorię produktów, ponieważ łączy je podobny charakter. Na takich grafikach znajdujemy między innymi:

  • motywy postarzanych mebli i bielonego drewna,
  • desenie starej papeterii,
  • wzory kwiatowe i inne motywy florystyczne, w tym również suszone zioła,
  • widoki starych pocztówek,
  • dawne pojazdy,
  • staromodne rowery,
  • bibeloty,
  • sceny komiksowe i wiele więcej.

Wszystkie te motywy łączy odniesienie do historii w różnych jej dziedzinach. Poza tym, fototapety vintage poznaje się także po ich kolorystyce. Dominują tutaj barwy zgaszone, jasne i stonowane, najczęściej pastele. Wyjątkiem są fototapety retro przedstawiające czarno-białe fotografie czy szkice, a także ciekawa opcja w formie fototapet w odcieniach sepii. 

Kiedy sprawdzą się we wnętrzu fototapety w odcieniu sepii?

Efekt sepii polega na “usunięciu” z obrazu wszelkich wyrazistych, energetycznych kolorów i utrzymanie grafiki w odcieniach brązu, beżu i kremu. Dzięki temu fototapety sepia są “miękkie”, wprowadzają do aranżacji ciepło i przytulność. Trudno odmówić im niezwykle klimatycznego charakteru, choć jednocześnie są one bardzo uniwersalne. Fototapety w odcieniach sepii sprawdzą się głównie we wnętrzach w stylu retro i vintage, ale z łatwością dopasują się też do aranżacji tradycyjnych lub klasycznych z uwagi na ich stonowaną kolorystykę, wyzbytą z nadmiaru różnorodnych barw. Sepia sprawia, że każda grafika wygląda na celowo postarzoną, a taki efekt jest oczekiwany przede wszystkim przez wielbicieli “starego stylu”.

Fototapety vintage w aranżacji – o czym warto pamiętać?

Fototapety w stylu vintage i retro charakteryzuje często efekt tak zwanego przepychu. Ich zgaszona kolorystyka łagodzi ten rezultat wizualny, ale nie można zapominać, że tak bogato zdobiona ściana w pomieszczeniu będzie przyciągać uwagę i z pewnością stanie się centralnym elementem aranżacji. Mając to na uwadze, da się zaprojektować wystrój wnętrza wokół wybranej grafiki tak, aby zachować jego spójność i harmonię. Oznacza to, że fototapeta retro w salonie niejako wymusza na nas pewne kompromisy w zakresie doboru mebli i dodatków, zwłaszcza tekstylnych. Aby aranżacja nie okazała się przesycona nadmiarem różnorodnych form, deseni i kolorów, należy dobrać elementy wyposażenia pomieszczenia z rozwagą, unikając nagromadzenia wielu różnych barw i wzorów. Dywany i tapicerki w pomieszczeniu z fototapetą vintage powinny być gładkie, jednokolorowe i dobrane według palety kolorów obecnej na ścianie. Wskazany jest też minimalizm form umeblowania i zastosowanie naturalnych materiałów.