Blog

Fototapety w stylu vintage

Salon w stylu retro

Styl aranżacyjny vintage sprowadza się do umiejętnego łączenia starego z nowym. Nie chodzi tu jednak o antyczne meble i barokowe dekoracje, lecz o odnowione elementy wyposażenia wnętrz, których historia sięga nie dalej niż do czasów XX wieku. Aby stworzyć wnętrze w stylu vintage, wystarczy do starego mieszkania wprowadzić nowoczesne meble i dodatki lub odwrotnie – zaprosić coś w stylu vintage do nowoczesnego wnętrza. Takim czymś może być chociażby fototapeta. 

Jak wyglądają fototapety w stylu vintage?

Fototapety vintage są niezwykle charakterystyczne. Ich ideą jest wprowadzenie do aranżacji grafik, które w jakiś sposób oddają szacunek przeszłości. Takie fototapety można podzielić na warianty stylizowane poprzez wizualny efekt postarzenia oraz na tapety, które przenoszą nas w czasie już tym, co przedstawiają. Mamy więc do wyboru fototapety w stylu vintage czarno-białe oraz w sepii, przypominające fotografie ze starych albumów. Po drugiej stronie są zaś rycyny, szkice i grafiki z uniwersalnymi motywami, jednak przedstawionymi w specyficznej palecie przygaszonych, stonowanych barw. Charakterystyczne są też fototapety vintage przedstawiające tekstury, na przykład teksturę drewnianych desek czy ceglanej ściany. 

Jak dobrać do wnętrza fototapetę vintage?

Styl vintage to odpowiedź na potrzeby osób, które nie chcą mieszkać w domu rodem z katalogu projektantów wnętrz. Takie aranżacje są dla wielu osób pozbawione tak zwanej duszy. Jeśli dopiero w otoczeniu przedmiotów z własną historią czujemy się dobrze, styl vintage to coś stworzonego dla nas. Jednak jak dobrać do wnętrza staromodną fototapetę, aby wystrój zaspokajał nasze poczucie estetyki? Kluczem do sukcesu może okazać się dopasowanie grafiki do charakteru wnętrza. Przykładowo, fototapeta vintage do salonu powinna być jak najbardziej elegancka i uniwersalna. Świetnym wyborem będą zatem motywy kwiatowe, takie jak piękne pastelowe róże czy piwonie. W kuchni możemy postawić na fototapetę o bardziej sielskim charakterze, na przykład z motywem ściany obitej naturalną lub bieloną deską. Z kolei w sypialni mamy prawo dać zupełny upust swoim upodobaniom i postawić na taką fototapetę, którą chcemy oglądać każdego dnia przed pójściem spać i o poranku. W romantycznym pokoju sprawdzą się fototapety z motywem kwiatów lub dmuchawców, a jeśli wolimy wprowadzić do niej nieco dynamizmu, postawmy na motywy zwierzęce. 

Fototapeta vintage we wnętrzu – o czym warto pamiętać?

Projektując wnętrze w stylu vintage, musimy pamiętać o tym, że taka aranżacja powinna bazować na naturalnych, delikatnych kolorach. Dominują w niej przede wszystkim odcienie bieli i pastele, zwłaszcza szlachetny błękit i szarość. Oczywiście, całość może ożywiać jeden z bardziej energetycznych kolorów, jednak nie wolno z nim przesadzić. Jeśli więc wybierzemy fototapetę vintage z takim kolorystycznym akcentem, nie wprowadzajmy do aranżacji kolejnej wyrazistej barwy. Natomiast w przypadku, kiedy postawimy na fototapetę czarno-białą lub w sepii, dodajmy do aranżacji kilka dodatków, które ożywią przestrzeń.