Blog

Stronia, rotunda pod wezwaniem NMP z XIII w.

Rotunda w Stroni

Niewielka miejscowość Stronia leży na północny wschód od Wrocławia, niedaleko Oleśnicy. Należy tutaj z drogi E67 Wrocałw-Wieluń za Oleśnicą, w Ligocie Polskiej skręcić na południe. Jedziemy przez malowniczą dolnośląską nizinę, droga kluczy wśród starych wsi, które przez stulecia przeżyły bardzo wiele dziejowych burz. Warto tutaj poświęcić resory, bo na końcu drogi czeka autentyczna rotunda.

I to rotunda niezwykle ciekawa. Przysadzista, pękata, z dobudowaną od północy wieżą i kostnicą, wygląda trochę jak chatka na kurzej stopce. Z czasów romańskich zachowała się bryła oraz trzy rozglifione okienka w ścianie apsydy, wykończone trójlistnie. Sklepienia zostały przebudowane, okna przebite. Zachowały się tylko mury. Ale jakie to mury!

Rotundę zbudowano z głazów narzutowych uzupełnianych zaprawą z domieszką drobniejszych kamieni. Ościeża portalu i trzech autentycznych okienek wykonano z miejscowego kamienia – rudy bagiennej, o niezwykłej porowatej strukturze i żelazistym, czerwonawym kolorze.

Nie udało nam się wejść do środka, ale podobno nie ma tam wiele atrakcji dla poszukiwaczy romańskich pozostałości. Długo jeszcze biegamy dookoła rotundy nie mogąc napatrzyć się na jej bajkowe kształty.

Foto: Jerzy m23, CC BY-SA 3.0 PL https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en, via Wikimedia Commons