Pop art – cechy, twórcy i najważniejsze dzieła

Wnętrze kościoła barokowego
Sztuka baroku – najważniejsze cechy i dzieła
24 listopada 2022
Egon Schiele - autoportret
Egon Schiele – życie i twórczość
25 stycznia 2023
Obraz styl pop art

Obraz w stylu pop art

Co kryje się pod pojęciem pop artu i jakie są jego wyznaczniki? Kto uważany jest za króla tej stylistyki i jakie są najważniejsze dzieła pop artu? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest pop art i jakie są jego cechy charakterystyczne?


Pop art to prąd artystyczny, który wywodzi się z ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Za jego symboliczny początek najczęściej uważa się wydarzenie z 1953 roku. Wtedy to Robert Rauschenberg zmazał za pomocą gumki rysunek Willema de Kooninga.

Jakie są cechy charakterystyczne stylistyki pop art? Na pewno uwielbienie dla koloru i kontrastów, a także częste korzystanie ze sztuki komiksowej i wzorowanie obrazów właśnie na historiach rysunkowych. Niezwykle ważne jest także częste sięganie po wizerunki znanych osób, zwłaszcza ze świata popkultury. Drugim największym zainteresowaniem twórców pop artu są przedmioty codziennego użytku oraz loga znanych marek.

Jednak najważniejszą cechą tego nurtu  jest fakt, że jego twórcy od zawsze uważali, że sztuka nie powinna istnieć tylko w galeriach sztuki, ale być tania i dostępna dla każdego. Więcej o przyczynie popularności tego prądu artystycznego przeczytasz w kolejnym akapicie.


Rola pop artu w popularyzacji sztuki


Pop art jest symbolem wolności sztuki, jej egalitarności (w przeciwieństwie do panującego wcześniej przekonania o elitarności działań artystycznych) i powszechnej dostępności. To wyraz buntu przeciwko temu, by tylko galerie sztuki były zarezerwowane dla dzieł malarskich. Ich zdaniem powinny one być wszędzie i nie kosztować wiele.

Pop art przeciwstawiał się także temu, że tylko niektóre elementy naszego życia powinny być przedstawiane na obrazach. Nie bez powodu jednym z najsłynniejszych dzieł tego nurtu jest… puszka zupy pomidorowej autorstwa Andy’ego Warhola. O samym mistrzu pop artu musimy napisać nieco więcej.


Andy Warhol – król pop artu


Ojcem i ikoną pop artu jest Andy Warhol. Śmiało można go uznać za jednego z najpopularniejszych artystów wszechczasów. Prawie każdy spotkał się kiedyś z tym nazwiskiem. Zdecydowanie możemy również nazwać go także wizjonerem i rewolucjonistą. Jego podejście do sztuki zmieniło jej postrzeganie i wprowadziło grafiki oraz obrazy także do domów przeciętnego człowieka. Kiedy pop art zyskał na popularności – posiadanie dzieł sztuki nie było już zarezerwowane tylko dla bogaczy gotowych zapłacić za nie grube miliony. 

Wbrew powszechnej opinii to nie Andy Warhol jest twórcą pop artu, on go spopularyzował. Kim był? Początkowo – twórcą reklam i projektantem przedmiotów codziennego użytku. Jednak to jego charakterystyczny styl wszystkim jednoznacznie kojarzy się z pop artem. Używając swojego charakterystycznego i kontrastowego sposobu tworzenia dzieł, sportretował ikony kina muzyki takie jak Marilyn Monroe, Brigitte Bardot czy Elvis Presley.


Najważniejsi twórcy i dzieła pop artu


Jednym z najważniejszych dzieł pop artu jest kolaż, który uznawany za pierwsze dzieło tego nurtu: Tylko co sprawia, że dzisiejsze domy są tak różne, tak atrakcyjne?, którego autorem jest Richard Hamilton. Widzimy na nim niezbyt kompletnie ubraną parę w dość ekstrawagancko urządzonym mieszkaniu.

Dla wielu osób jednym z najważniejszych dzieł jest Większy plusk Davida Hockney’a. To ogromne płótno (niemal 2,5 na 2,5 metra) stanowi element serii basenowej i przedstawia fragment domu, basen i trampolinę, czyli fragment życia w kalifornijskiej rzeczywistości.
Oczywiście do najdroższych i najbardziej rozpoznawalnych dzieł pop artu należą prace wspomnianego już Andy’ego Warhola. Są to przede wszystkim różne wariacje związane z zupą Campbell, Dyptyk Marilyn, czy seria obrazów Mao Zedonga.

Komentarze są wyłączone.