Blog

Obrazy na płótnie- jak wybrać obraz do salonu?

Obraz na ścianie

Salon jest wnętrzem reprezentatywnym, dlatego projektując jego wystrój nie możemy kierować się wyłącznie własnymi preferencjami. Obrazy do salonu muszą być na tyle uniwersalne i stylowe, aby pozwalały z dumą przyjmować w pokoju dziennym gości i urządzać przyjęcia. O czym należy pamiętać, szukając idealnego płótna do takiego wnętrza?

Obrazy do salonu – jaki rozmiar wybrać?

Obrazy na płótnie to efektowna, przyciągająca wzrok dekoracja. Jeśli ich rozmiar będzie za duży lub za mały, zaburzy proporcje wnętrza, co wpłynie negatywnie na ogólny wygląd aranżacji. Dobierając obrazy do salonu, należy przestrzegać więc zasad proporcjonalności. W przestronnym pokoju dziennym wieszamy wielkoformatowe płótno, a w mniejszym pokoju dziennym jeden lub dwa małe obrazy. Istotne jest także otoczenie i lokalizacja takiej dekoracji. Oczywiście, obrazy na płótnie nie mogą wisieć w rogu pomieszczenia – powinny znajdować się w centralnej części ściany, na wysokości wzroku. To wokół nich trzeba budować resztę aranżacji. Kropką nad “i” będzie też dopasowana do obrazu rama. Do wyboru mamy tutaj zarówno klasyczne ramy drewniane, jak i modne ramy malowane na różne kolory. Ten pozornie mało znaczący element wpływa na ogólny odbiór dzieła, dlatego warto wybierać go z rozwagą.

Obrazy na płótnie – znaczenie kolorów w aranżacji salonu

Barwy obrazu drukowanego na płótnie są najistotniejszą cechą dekoracji w kontekście aranżacji pokoju dziennego. To one niejako przemawiają do każdego, kto przebywa w tym pomieszczeniu. Odcienie zieleni oddziałują na nasze umysły kojąco i wyciszająco. Z kolei wyraziste barwy, takie jak czerwień, żółć czy pomarańcz nastrajają pozytywnie do działania i dodają energii. Z bezpieczeństwem kojarzą się odcienie szarości, błękitu i koloru białego, choć barwy te jednocześnie “ochładzają” aranżację. Każde z tych rozwiązań może sprawdzić się w salonie – wszystko zależy bowiem od zamysłu jego właścicieli. Jedynym ryzykownym rozwiązaniem jest wybór obrazu na płótnie w kontrastujących kolorach, które utrudniają relaks i wypoczynek.

Obrazy drukowane na płótnie – jaki motyw do salonu?

Obrazy do salonu muszą stanowić wypadkową dwóch czynników: stylu aranżacyjnego wnętrza i osobistych preferencji domowników, którzy będą przecież spędzali w tym pomieszczeniu najwięcej czasu. Jednocześnie dekoracje pokoju dziennego zawsze powinny być też neutralne, uniwersalne – muszą bowiem podobać się naszym gościom. Najłatwiej jest dobierać obrazy drukowane na płótnie kategoriami. Jeśli salon urządzony jest w stylu klasycznym, poszukujemy idealnego obrazu w kategorii pejzaży czy motywów florystycznych. Z kolei do pokoju dziennego w nowoczesnym stylu możemy wybrać obraz abstrakcyjny, widok miasta czy też niebanalny portret. Obrazy na płótnie często podzielone są ze względu na swój charakter zgodnie z najpopularniejszymi stylami aranżacyjnymi. Bez trudu znajdziemy więc obraz w stylu industrialnym, glamour czy skandynawskim. Później pozostaje jedynie zadecydować o tym, które płótno podoba nam się najbardziej.