Secesja do dzisiaj uznawana jest za jeden z najciekawszych kierunków w sztuce. Styl ten jest niezwykle oryginalny i przyciąga wzrok. Secesyjne obrazy czy rzeźby do dzisiaj zachwycają mnóstwo osób na całym świecie. Na uwagę bez wątpienia zasługują również budowle secesyjne, które są bardzo charakterystyczne. Nie sposób pomylić secesję z innym stylem architektonicznym.
Czym jest secesja?
Secesja jest stylem w sztuce europejskiej, zaliczającym się do czasów modernizmu, gdyż zaczął kształtować się w latach 80. XIX wieku i trwał do początku XX wieku. Nazwa stylu pochodzi od łacińskiego terminu „secessio”, który oznacza wycofanie bądź oddzielenie się. Słowo to idealnie opisuje styl secesyjny. Twórcy tego kierunku chcieli zerwać ze starymi schematami i poszukiwali nowych form. Artyści chcieli uwolnić się od zasad i ideałów, które obowiązywały w czasach starożytnych czy renesansie. Uważali oni, że dzieła, które zostały stworzone w oparciu o stare reguły, są jedynie nieudaną imitacją dawnego stylu.
Cechy stylu secesyjnego w architekturze
Styl secesyjny w architekturze pojawił się w ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku, jednak najmocniej rozwijał się od 1905 roku. Powszechnie mówi się, że secesja jako styl architektoniczny trwał do 1925 roku. Twórcy tego kierunku chcieli stworzyć coś zupełnie nowego, bez nawiązań do dawnych stylów. Bardzo ważne było dla nich natchnienie i estetyka. W budowlach secesyjnych widoczna była asymetria. Była to forma sprzeciwu wobec powszechnie przyjętych reguł w architekturze. Nie tylko kształt budynku był asymetryczny, ale również rozplanowanie drzwi, okien czy zdobień. Elementy dekoracyjne były niezwykle ważne. Ornamenty były bogate, a artyści chętnie inspirowali się kulturami innych państw, zwłaszcza Japonii. Często pojawiały się zdobienia w kształcie roślin lub zwierząt. Okna i drzwi zwykle były duże i szerokie. Ich zwieńczenia zazwyczaj miały kształt lekko spłaszczonego łuku. Liczne zabytki secesyjne wyróżniają się także jasnymi, pastelowymi kolorami, takimi jak biały, beżowy, brązowy czy różowy. Znakomitym przykładem mogą być budowle secesyjne w Barcelonie.
Architektura secesyjna w Barcelonie
Budowle Gaudiego w Barcelonie zaliczają się do najsłynniejszych zabytków secesyjnych. Antoni Gaudi był katalońskim architektem i inżynierem, który stworzył wiele oryginalnych i jedynych w swoim rodzaju projektów. Jednym z jego najważniejszych i najsłynniejszych dzieł jest Sagrada Família, czyli znany kościół w Barcelonie. Gaudi stworzył także takie budynki jak Casa Vicens czy Casa Milà. Słynnym projektem tego architekta jest także Park Güell, czyli duży ogród z licznymi elementami architektonicznymi, który mieści się w północno-centralnej części miasta. Świetnym przykładem budowli w stylu secesyjnym jest Pałac Muzyki Katalońskiej, którego twórcą jest Lluís Doménech i Montaner. Architektura secesyjna w Barcelonie obejmuje także takie budynki jak Illa de la Discòrdia, czyli kwartał domów przy Passeig de Gràcia, Casa Lleó Morera czy Szpital św. Pawła.