Blog

Czeskie rotundy

Romańska rotunda w Pradze

Znojmo – rotunda św. Katarzyny z xi wieku

Tradycja przypisuje zbudowanie znojemskiego zamku i rotundy nemezis naszej historii – księciu Brzetysławowi I. W XII wieku za panowania księcia Konrada II rotundę przebudowano i ozdobiono freskami o unikatowej wartości.

Praga – rotunda św. Marcina z xi wieku

Twierdza Wyszehrad może nie jest tak popularna jak inne atrakcje turystyczne Pragi, ale właśnie dzięki temu jest to idealne miejsce na spokojny spacer z dala od turystycznej gorączki. Uroczy park, wszechobecna secesja, zarówno w wyszehradzkiej katedrze, jak i na cmentarzu i – oczywiście rotunda – jedna z najstarszych budowli w Pradze.

Praga – rotunda św. Longina z xii wieku

Spacerując z Novégo Města w kierunku praskiej Starówki, przy ulicy Na Rybníčku, której nazwa upamiętnia dawną osadę Rybníčk, trafiamy na… rotundę. To zbudowana w XII wieku jako kościół przynależny do osady Rybníčk rotunda św. Longina. Z doklejoną w czasie barokowej przebudowy latarnią, miejscami pokryta naznaczonym sprayem tynkiem spod którego wyglądają wątki oryginalnych murów, wygląda jak nobliwy choć nieco obszarpany weteran.

Starý plzenec – rotunda św. Piotra i pawła z x wieku

Niedaleko za granicami Plzna, za rzeką, wznosi się majestatyczne wzgórze, które w czasach Przemyślidów mieściło spore grodzisko z zamkiem i kilkoma kościołami. Dziś wśród drzew i zarośli trudno znaleźć jakiekolwiek pozostałości po dawnej świetności tego miejsca. Jedynie ona – rotunda pod wezwaniem św. Piotra i Pawła – daje wizualne świadectwo wielkiej historii jaka kiedyś się tu zagnieździła.

Říp – rotunda św. Jerzego z xi wieku

Zachowane w kronice Kosmasa legendy mówią, że to własnie tu, na górze Říp, Praojciec Czech zdecydował się osiedlić wraz ze swymi słowiańskimi współplemieńcami na obszarze, który dzisiaj – od jego imienia – nazywamy Czechami. Stojąca tu rotunda pod wezwaniem św. Jerzego pochodzi najprawdopodobniej z pierwszej połowy XI wieku i jest przykładem klasycznej, czeskiej rotundy.

Budeč – rotunda św. Piotra i pawła z ix wieku

Grodzisko w miejscowości Budeč to poważany świadek historii czech i dynastii Przemyślidów. Centrum grodziska był otoczony wałem Akropol, gdzie do dziś stoi rotunda św. Piotra i Pawła. Nieco koślawa budowla centralna, powstała w końcu IX wieku to najstarszy ciągle funkcjonujący kościół w Czechach.

Přední kopanina – rotunda św marii magdaleny z xii wieku

Spragnieni rotund znajdą tu coś, co ich nie zawiezie – dwunastowieczny kościółek pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Zbudowana z ciosów miejscowego kamienia rotunda powstała w pierwszej połowie XII wieku i w większości zachowała swój pierwotny układ. Polecamy to miejsce jako świetną opcję na krótki wypad z Pragi, jednodniową wycieczkę w świat urokliwej czeskiej prowincji.