Rotundy

Praga - rotunda św. Longina z XII wieku

Spacerując z Novégo Města w kierunku praskiej Starówki, przy ulicy Na Rybníčku, której nazwa upamiętnia dawną osadę Rybníčk, trafiamy na... rotundę. To zbudowana w XII wieku jako kościół przynależny do osady Rybníčk rotunda św. Longina. Z doklejoną w czasie barokowej przebudowy latarnią, miejscami pokryta naznaczonym sprayem tynkiem spod którego wyglądają wątki oryginalnych murów, wygląda jak nobliwy choć nieco obszarpany weteran.

Starý Plzenec - rotunda św. Piotra i Pawła z X wieku

Niedaleko za granicami Plzna, za rzeką, wznosi się majestatyczne wzgórze, które w czasach Przemyślidów mieściło spore grodzisko z zamkiem i kilkoma kościołami. Dziś wśród drzew i zarośli trudno znaleźć jakiekolwiek pozostałości po dawnej świetności tego miejsca. Jedynie ona - rotunda pod wezwaniem św. Piotra i Pawła - daje wizualne świadectwo wielkiej historii jaka kiedyś się tu zagnieździła.

Říp - rotunda św. Jerzego z XI wieku

Zachowane w kronice Kosmasa legendy mówią, że to własnie tu, na górze Říp, Praojciec Czech zdecydował się osiedlić wraz ze swymi słowiańskimi współplemieńcami na obszarze, który dzisiaj - od jego imienia - nazywamy Czechami. Stojąca tu rotunda pod wezwaniem św. Jerzego pochodzi najprawdopodobniej z pierwszej połowy XI wieku i jest przykładem klasycznej, czeskiej rotundy.

Přední Kopanina - rotunda św Marii Magdaleny z XII wieku

Spragnieni rotund znajdą tu coś, co ich nie zawiezie - dwunastowieczny kościółek pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Zbudowana z ciosów miejscowego kamienia rotunda powstała w pierwszej połowie XII wieku i w większości zachowała swój pierwotny układ. Polecamy to miejsce jako świetną opcję na krótki wypad z Pragi, jednodniową wycieczkę w świat urokliwej czeskiej prowincji.

Strzelin, rotunda pod wezwaniem św. Gotarda z XII lub XIII w.

Kościółek pierwotnie był rotundą, jednak w czasach gotyku rozebrano apsydę i dobudowano od strony wschodniej cały gotycki kościół. Wtedy to, co pozostało z rotundy, zaczęło służyć jako dzwonnica. Romański mur dzisiejszej dzwonnicy sięga około 6,5 metra, reszta to gotycka nadbudowa. W murze z łamanego kamienia zachowały się cztery rozglifione okienka (w tym jedno zamurowane) i prosty, niedekorowany portal. Dzisiaj rotunda/dzwonnica jest w niezbyt dobrym stanie - mur popękał, spina go żelazna obręcz, a gontowy daszek chroni przed deszczem.

Eger - relikty katedry romańskiej i rotundy

Przy południowej ścianie katedry znajdowało się baptysterium w kształcie rotundy, której wątki przyziemia zachowały się do dziś. Bardzo prosty kształt z niewielkim prezbiterium po stronie wschodniej, owalnym, prawie jajowatym. Był to najwcześniejszy budynek siedziby biskupstwa Eger. Datuje się ją na przełom X i XI wieku. Po stronie zachodniej, bardzo dobrze wyeksponowany pod szklaną pokrywą, znajduje się podposadzkowy pochówek, którego właścicielem był najprawdopodobniej jeden z pierwszych dygnitarzy egerskiego biskupstwa, jego eminencja Buldus, który zginął był śmiercią męczeńską.

Strony

Reklama

Subskrybuj Rotundy