Budowle świeckie

Stambuł - mury Teodozjusza z V wieku

To musiało robić wrażenie na tych napastnikach, którzy odważyli się podejść pod mury Konstantynopola. Zbudowane w V wieku przez cesarza Teodozjusza mury składały się z dwóch łańcuchów umocnień o długości 6,5 kilometra, z 192 wieżami i 11 bramami. Zamykały cały półwysep od zachodu, tworząc z niego niezdobytą (do czasu) twierdzę. Monumentalne umocnienia zbudowano z kamienia i cegły, układanych regularnie na przemian.

Stambuł - pałac Bukoleon od IV wieku

To, co pozostało z pałacu bizantyjskich cesarzy dziś budzi bardziej melancholię, niż podziw. Dzisiaj nawet ciężko tu trafić. W pobliżu ruchliwej ulicy Kennedy'ego znajdujemy kilka ławeczek z widokiem na pędzące tiry i zmierzające w stronę Bosforu drobnicowce. Ale kiedy zadrzeć głowę wyżej, zobaczymy majestatyczną ścianę z trzema wielkimi oknami. Tyle pozostało z wielkiego pałacu, z którego cesarze rządzili połową antycznego świata.

Spišsky Hrad - romański pałac i donżon z XIII w.

Zamek spiski to przekrój historii architektury od XII do XVII wieku. Interesujące nas, a więc pochodzące z czasów romańskich zabytki, odnajdujemy na górnym zamku. To przede wszystkim ogromny, zawieszony nad przepaścią pałac. Ruiny noszą ślady wielu późniejszych przebudów, co doskonale widać po ilości i różnorodności okien. Są wśród nich też dwa biforia, jedno proste, drugie z kolumienką o kapitelu zdobionym guzłami, podobnie jak w pobliskiej Spišskiej Kapitule.

Wleń - ruiny zamku, relikty z przełomu XII i XIII w.

Zamek powstał jeszcze z końcem XII w. na miejscu drewniano-ziemnej kasztelanii. Z końcem XII w., zapewne za sprawą księcia Bolesława I Wysokiego, obwiedziono wzniesienie murem i zbudowano sześciokątną wieżę. Inna hipoteza mówi, że murowany zamek powstał dzięki Henrykowi Brodatemu, a budowę kontynuował Henryk II Pobożny i jego syn Bolesław Rogatka.

Reklama

Subskrybuj Budowle świeckie