Stambuł

Stambuł - bazylika Hagia Sophia z VI wieku

Królowa może być tylko jedna. I oto ona - Hagia Sophia. Historia cudu architektury, który od prawie półtora tysiąca lat zachwyca i wzbudza konsternację (jakim cudem to jeszcze stoi?), jest kwintesencją historii tego kawałka antycznego świata. Padała pod własnym ciężarem i powstawała z gruzów, przechodziła z rąk do rąk, stając się ofiarą trzęsień ziemi i pożarów, łupem Krzyżowców i Turków Osmańskich. Ale wciąż stoi. Dumna i wielka. Hagia Sophia.

Stambuł - mury Teodozjusza z V wieku

To musiało robić wrażenie na tych napastnikach, którzy odważyli się podejść pod mury Konstantynopola. Zbudowane w V wieku przez cesarza Teodozjusza mury składały się z dwóch łańcuchów umocnień o długości 6,5 kilometra, z 192 wieżami i 11 bramami. Zamykały cały półwysep od zachodu, tworząc z niego niezdobytą (do czasu) twierdzę. Monumentalne umocnienia zbudowano z kamienia i cegły, układanych regularnie na przemian.

Stambuł - pałac Bukoleon od IV wieku

To, co pozostało z pałacu bizantyjskich cesarzy dziś budzi bardziej melancholię, niż podziw. Dzisiaj nawet ciężko tu trafić. W pobliżu ruchliwej ulicy Kennedy'ego znajdujemy kilka ławeczek z widokiem na pędzące tiry i zmierzające w stronę Bosforu drobnicowce. Ale kiedy zadrzeć głowę wyżej, zobaczymy majestatyczną ścianę z trzema wielkimi oknami. Tyle pozostało z wielkiego pałacu, z którego cesarze rządzili połową antycznego świata.

Stambuł - kościół Hagia Eirene z IV wieku

Niezainteresowani mogą nie zwrócić uwagi na ten niezbyt rzucający się w oczy budynek znajdujący się na pierwszym dziedzińcu pałacu Topkapi. Po wspaniałościach fontanny Ahmeta III i Bramy Imperialnej, a mając w perspektywie Diwan, Harem i Sanktuarium, można w w dzikim pędzie przejść obok niego obojętnie. Ale ten surowy budynek z drobnej, rudej cegły to tak naprawdę najstarszy kościół Konstantynopola - kościół Pokoju Bożego, Hagia Eirene.

Stambuł - kościół św. Zbawiciela na Chorze z XI wieku

Miejsce, w które się wybieramy leży trochę na uboczu turystycznych szlaków prowadzących od pałacu Topkapi, przez Błękitny Meczet, Wielki Bazar na modne Beyoğlu. Co nie znaczy, że nie jest to miejsce ciekawe, choć dociera tu tylko ułamek procenta zwiedzających wspaniałości cypla pałacowego. Nas nie mogło tu zabraknąć - w kościele św. Zbawiciela na Chorze znaleźć można najpiękniejsze (może z wyjątkiem tych w kościele Hagia Sophia) bizantyjskie mozaiki w Stambule.

Stambuł - kościół św. Sergiusza i Bakchusa z VI w.

Kościół św. Sergiusza i Bakchusa znany również jako "Mała Hagia Sophia" (Küçuk Ayasofya Camii), to niewątpliwie jeden z najważniejszych i najpiękniejszych reliktów Bizancjum w Stambule. Przypuszcza się, że ten niewielki rozmiarem, ale ogromny przez swoją wagę kościół o kształcie oktagonu wpisanego w kwadrat, był pierwowzorem (chociaż nie w dosłownym znaczeniu) bazyliki Mądrości Bożej, czyli Hagia Sophia.

Reklama

Subskrybuj Stambuł