Rzym

Rzym - bazylika San Giovanni in Laterano - od IV w. i krużganki z XIII wieku

Miejsce, w którym stoimy ma bogatą i długą historię. Jest to też jedno z najważniejszych dla chrześcijaństwa miejsc na świecie - "matka i głowa wszystkich kościołów miasta i świata", archibazylika, katedra biskupa Rzymu, czyli papieża. Bazylika św. Jana na Lateranie. A w zasadzie - bazylika Najświętszego Salwatora, św. Jana Chrzciciela oraz św. Jana Ewangelisty. A w niej - najpiękniejsze krużganki Rzymu...

Rzym - kościół San Clemente z XI wieku

Z Forum Romanum ruchliwą Via di San Giovanni in Laterano dojść można spacerkiem na Lateran. W tej spokojnej okolicy znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych kościołów Rzymu - bazylika San Clemente, fascynujący dokument skomplikowanej historii Wiecznego Miasta. Dostajemy tu w pakiecie trzy miejsca kultu - XI wieczny kościół, bazylikę z IV wieku i tajemniczą świątynia Mitry. A poruszając się w pionie wgłąb podziemi, podróżujemy również w czasie...

Rzym - bazylika Santa Maria Maggiore z V-XIII wieku

Początki bazyliki Santa Maria Maggiore wiążą się z początkami kultu Matki Boskiej. Legenda mówi, że w IV wieku papież Liberiusz miał sen - objawiła mu się Matka Boska i poleciła, by w miejscu, gdzie spadnie śnieg wybudować kościół. Kościół wzniesiono w V wieku z polecenia papieża Sykstusa III. Potężna bazylika o rzędach wyszabrowanych ze świątyni Junony jońskich kolumn i kolorowych mozaikach stanęła na Eskwilinie ku chwale Matki Boskiej, której kult szerzył się w całym chrześcijańskim świecie.

Rzym - kościół Santa Maria in Aracoeli z XIII wieku

Na Kapitolu, na tyłach Wielkiej Maszyny Do Pisania, czyli Ołtarza Ojczyzny, Il Vittoriano, znajdujemy miejsce, w którym - jak w wielu innych miejscach Rzymu - historie różnych epok splatają się ze sobą. Na szczycie monumentalnych schodów - prosta, ruda fasada, goła ściana, za którą czeka nas wspaniałe (chociaż niestety już nie romańskie) wnętrze. To kościół Santa Maria in Aracoeli - Matki Boskiej Ołtarza Niebiańskiego.

Rzym - kościół San Marco z IV-IX wieku

Piazza Venezia to dzisiaj jeden z najbardziej ruchliwych placów Rzymu. Stąd niedaleko do Centro Storico, na Fora, a co najważniejsze, stoi tu Il Vittoriano - majestatyczna budowla z pomnikiem Wiktora Emmanuela, przez Rzymian zwana Wielką Maszyną Do Pisania. To centrum dzisiejszego Rzymu. Od zgiełku Piazza Venezia uciekamy na spokojniejszy Piazza San Marco. Stoi tu bazylika San Marco, kościół z pięknymi mozaikami apsydialnymi.

Rzym - kościół Santa Maria in Cosmedin z VIII wieku

Niech nie zmyli nikogo długa kolejka kłębiąca się przed dostojnym portykiem kościoła Santa Maria in Cosmedin - ci wszyscy ludzie nie wiedzieć czemu stoją do Ust Prawdy, nie zwracając uwagi, jaki skarb mają na wyciągnięcie ręki. Kościół Santa Maria in Cosmedin - cichy, tonący w półmroku, połyskujący gdzieniegdzie złotem lub czerwienią mozaik arte cosmatesca - to najpiękniejszy naszym zdaniem stary kościół Rzymu. A właściwie - po prostu najpiękniejszy kościół w Rzymie. Amen.

Rzym - baptysterium św. Jana na Lateranie z IV/V wieku

Baptysterium na Lateranie powstało bardzo wcześnie - już na początku IV wieku (zaadaptowano na nie istniejący już budynek). Podczas pierwszej przebudowy w V wieku nadano baptysterium kształt ośmiokąta z niewielką kopułą, podtrzymywaną w środku przez osiem kolumn. Basen chrzcielny znajdował się na środku, wokół niego znajdowało się obejście. W V wieku dodano również do budynku cztery kaplice. I one są właśnie najciekawsze...

Rzym - kościół San Crisogono z XII wieku

Kościół San Crisogono należy do grupy najstarszych miejsc kultu chrześcijańskiego w Rzymie (tituli) - pierwszą świątynię zbudował tu papież Sylwester I w IV wieku. Kościół został na nowo zbudowany w XII wieku, w formie takiej, jaką prezentuje dziś. Świątnia ta ma bardzo klasyczny układ starych rzymskich kościołów (trójnawowa bazylika z pseudotranseptem i apsydą, z rzędami antycznych kolum jońskich, kryta stropem), jednak w śródku króluje barok.

Rzym - kościół Santi Giovanni e Paolo z V - XI wieku

Położony w uroczym romańskim zaułku na wzgórzu Celius kościół Santi Giovanni e Paolo ma długą i bogatą historię. Po raz pierwszy został zbudowany pod koniec IV wieku w miejscu domu dwóch męczenników - Jana i Pawła, którzy zostali straceni, gdyż odmówili służby wojskowej (do dziś kościół ten jest mekką pacyfistów). Kościół nawet jak na rzymskie warunki jest niezwykle duży. Układ ma klasyczny, to trójnawowa bazylika z transeptem, z prezbiterium zamkniętym monumentalną apsydą.

Rzym - kościół Santa Maria in Trastevere z XII wieku

Lawirując wśród rozstawionych na uliczkach stolików dochodzimy do placu Santa Maria in Trastevere. Kościół wygląda niezwykle klasycznie - ruda, rzymska cegła, portyk, kampanila. Co ciekawe - jest to jedno z najstarszych miejsc kultu chrześcijańskiego w Rzymie. Tu, w miejscu, gdzie w dniu narodzin Jezusa miała wytrysnąć fontanna oliwy, święty papież Kalikst zbudował w III wieku pierwszy kościół. Obecna świątynia pochodzi z wieku XII wieku.

Strony

Reklama

Subskrybuj Rzym