Krużganki

Rzym - bazylika San Giovanni in Laterano - od IV w. i krużganki z XIII wieku

Miejsce, w którym stoimy ma bogatą i długą historię. Jest to też jedno z najważniejszych dla chrześcijaństwa miejsc na świecie - "matka i głowa wszystkich kościołów miasta i świata", archibazylika, katedra biskupa Rzymu, czyli papieża. Bazylika św. Jana na Lateranie. A w zasadzie - bazylika Najświętszego Salwatora, św. Jana Chrzciciela oraz św. Jana Ewangelisty. A w niej - najpiękniejsze krużganki Rzymu...

Rzym - kościół Santi Quattro Coronati z XII wieku

Wysoki mur, dobudówki, poprzyklejane do nieforemnej bryły jak huby do wielkiego drzewa. Obchodzimy tą dziwną i pogmatwaną budowlę, która na pierwszy rzut oka przypomina Ruchomy Zamek Hauru lub Domek Na Kurzej Stopce, trafiamy do środka i przez kolejne dziedzińce - do kościoła Santi Quattro Coronati. Cisza, spokój i niezwykłe krużganki, gdzie w towarzystwie dziesiątek smukłych romańskich kolumienek, złotych rybek z fontanny i jednej, starszej zakonnicy, można po prostu odpocząć.

Bamberg - klasztor karmelitów św. Teodora i Matki Bożej z XIII/XIV wieku

Klasztor karmelitów pod wezwaniem Św. Teodora i Matki Bożej kryje jeden z najcudowniejszych romańskich skarbów Bawarii - niezwykłe krużganki klasztorne, uważane za jedne z największych i najpiękniejszych romańskich krużganków w całych Niemczech. Krużganki otwierają się na kwadratowy wirydarz misternie zdobionymi triforiami. Każda kolumienka jest inna, zdobiona motywami roślinnymi, zwierzęcymi, figuralnymi, przedstawiając mityczne stwory i sceny biblijne. Można tu spacerować godzinami, rozszyfrowując kapitele kolumienek jak średniowieczne szarady.

Reklama

Subskrybuj Krużganki