Kreta

Agios Ioannis (gr. Άγιο Ιωάννη) - kościół św. Pawła z XIV wieku

Niedaleko ruin minojskiego pałacu w Fajstos ostro zahamowaliśmy, gdy na niewielkim cmentarzyku zamajaczyła surowa, kamienna sylwetka kościółka Agios Pavlos. Bizantyjski kościół św. Pawła ma ciekawą, nietypową formę. Składa się z kwadratowej nawy zwieńczonej kopuła, prezbiterium oraz sporego, dorównującego wielkością nawie narteksu o potężnych, ostrołukowych arkadach. Wewnątrz znajdują się pozostałości fresków.

Fodele (gr. Φοδελε) - kościół Najświętszej Marii Panny z XI/XII lub XIV wieku

Fodele to niewielka miejscowość na północy Krety znana z faktu, że urodził się tu El Greco. Znajdujemy tu bizantyjski (a więc nie romański, ale postanowiliśmy go gościnnie pokazać w Albumie) kościółek zbudowany z łamanego kamienia. Kościół ma piękną, zwartą formę krzyża greckiego z charakterystyczną dla architektury bizantyjskiej wieżą i kopułą na skrzyżowaniu ramion krzyża.

Chania (gr. Χανιά, Hania) - pofranciszkański kościół św. Franciszka z XIII w (?)

Chania to jedno z większych miast na Krecie - i jedno z najbardziej urokliwych. Marina, wenecki port, turecka łaźnia, wąski uliczki, którymi przemykają koty, restauracyjki na nabrzeżu serwujące ryby, owoce morza i jedyną na świecie sałatkę - sałatkę grecką... Ale znajdujemy tu również romański zabytek - pofranciszkański kościół św. Franciszka, gdzie dzisiaj znajduje się bardzo ciekawe muzeum archeologiczne.

Gortyna (gr. Γορτυς, Gortis lub Gortys) - kościół pod wezwaniem św. Tytusa z VI wieku

Dzisiaj starożytna Gortyna to jedno wielkie stanowisko archeologiczne. A kiedyś było to duże, potężne i tętniące życiem miasto, stolica rzymskiej prowincji Krety i Cyreny, oraz bardzo ważny ośrodek w czasach Bizancjum. To tutaj rozpoczęła się chrystianizacja wyspy, dokonana przez samego ucznia św. Pawła - Tytusa, uważanego za pierwszego arcybiskupa Gortyny. Pozostałością po świetności Gortyny jest kościół św. Tytusa...

Reklama

Subskrybuj Kreta