Gościnnie

Stambuł - mury Teodozjusza z V wieku

To musiało robić wrażenie na tych napastnikach, którzy odważyli się podejść pod mury Konstantynopola. Zbudowane w V wieku przez cesarza Teodozjusza mury składały się z dwóch łańcuchów umocnień o długości 6,5 kilometra, z 192 wieżami i 11 bramami. Zamykały cały półwysep od zachodu, tworząc z niego niezdobytą (do czasu) twierdzę. Monumentalne umocnienia zbudowano z kamienia i cegły, układanych regularnie na przemian.

Stambuł - pałac Bukoleon od IV wieku

To, co pozostało z pałacu bizantyjskich cesarzy dziś budzi bardziej melancholię, niż podziw. Dzisiaj nawet ciężko tu trafić. W pobliżu ruchliwej ulicy Kennedy'ego znajdujemy kilka ławeczek z widokiem na pędzące tiry i zmierzające w stronę Bosforu drobnicowce. Ale kiedy zadrzeć głowę wyżej, zobaczymy majestatyczną ścianę z trzema wielkimi oknami. Tyle pozostało z wielkiego pałacu, z którego cesarze rządzili połową antycznego świata.

Agios Ioannis (gr. Άγιο Ιωάννη) - kościół św. Pawła z XIV wieku

Niedaleko ruin minojskiego pałacu w Fajstos ostro zahamowaliśmy, gdy na niewielkim cmentarzyku zamajaczyła surowa, kamienna sylwetka kościółka Agios Pavlos. Bizantyjski kościół św. Pawła ma ciekawą, nietypową formę. Składa się z kwadratowej nawy zwieńczonej kopuła, prezbiterium oraz sporego, dorównującego wielkością nawie narteksu o potężnych, ostrołukowych arkadach. Wewnątrz znajdują się pozostałości fresków.

Fodele (gr. Φοδελε) - kościół Najświętszej Marii Panny z XI/XII lub XIV wieku

Fodele to niewielka miejscowość na północy Krety znana z faktu, że urodził się tu El Greco. Znajdujemy tu bizantyjski (a więc nie romański, ale postanowiliśmy go gościnnie pokazać w Albumie) kościółek zbudowany z łamanego kamienia. Kościół ma piękną, zwartą formę krzyża greckiego z charakterystyczną dla architektury bizantyjskiej wieżą i kopułą na skrzyżowaniu ramion krzyża.

Reklama

Subskrybuj Gościnnie