Biforium

Wierzbna, kościół pod wezwaniem NMP z XIII w.

Dzisiaj kościół w Wierzbnej pełni rolę... chóru muzycznego dla dużej, XVIII-wiecznej świątyni. Przyklejony od północy do romańskiego kościółka dość duży budynek sprawia konfundujące wrażenie. Szczególnie, że romańska świątynia wcale nie jest mała, jak na romańskie standardy, wydaje się mała i niepozorna przez porównanie do swojej młodszej, syjamskiej siostry. Monumentalna, dwuwieżowa fasada byłaby zapewne imponująca, gdyby nie umniejszający kontekst.

Biały Kościół, kościół pod wezwaniem NMP, XIIIw.

Kościółek Najświętszej Marii Panny jest niewielką, kanciastą budowlą z łamanego granitu. Jej romańskie mury przetrwały prawie w całości. Ściany naw oraz przyziemie wieży zbudowane są w technice opus emplectum, zachowały się tu również malutkie, romańskie okienka. Romańskie prezbiterium (zamknięte kiedyś prostą ścianą) zostało rozebrane w XIX wieku, wtedy też usunięto zachodni portal. Dzisiaj do romańskiej zachodniej wieży przyklejona jest późniejsza kruchta. Kruchta wieżowa podzielona jest na trzy części, z czego środkowa sklepiona jest kolebkowo. Powyżej kiedyś znajdowała się empora.

Banská Bystrica - relikty romańskie w kościele Najświętszej Marii Panny

Podążając drogą międzynarodową E77, z północy na południe przecinającą Słowację, trafiamy do Bańskiej Bystrzycy - malowniczego miasteczka położonego w kotlinie otoczonej przez Niżne Tatry, Góry Krzemienickie oraz Wielką Fatrę. Chociaż z romańskiego punktu widzenia niewiele tu atrakcji, to warto zatrzymać się tu, chociażby po to, żeby napić się słowackiego piwa w pięknych okolicznościach przyrody (góry) i kultury (uroczy ryneczek z pięknymi renesansowymi kamieniczkami).

Reklama

Subskrybuj Biforium