O nas

Witrynę tę poświęciliśmy architekturze, która w Polsce jest tą najstarszą - architekturze romańskiej. Znajdziecie tutaj zdjęcia i informacje o tym, co pozostało nam z czasów romańskich oraz nasze zdobycze z podróży poza Polską, inspiracje, zachwyty, zdziwienia. Podróżujemy, szukamy, fotografujemy i chcemy opowiadać o tym, co znaleźliśmy.

Na tej stronie znajdziecie zdjęcia wyłącznie naszego autorstwa - z niezwykłych miejsc, w których odkrywaliśmy romanizm. Zapraszamy do zwiedzania z nami!

Gosia jest absolwentką dziennikarstwa i kulturoznawstwa międzynarodowego na UJ. Architekturą interesuje się już od podstawówki. Pochodzi z Sandomierza, gdzie zabytki architektury są na każdym kroku.

Michał redaktor i dziennikarz, absolwent dziennikarstwa UJ, gdzie uczył przez pewien czas studentów abedacła zawodu. Pochodzi z Krakowa, gdzie sytuacja z zabytkami architektury jest taka, jak w Sandomierzu.

Pomysł stworzenia Albumu narodził się podczas jednej z wypraw po Ziemi Sandomierskiej. Zwiedzając tamtejsze zabytki przyłapaliśmy się na tym, że oboje najwięcej uwagi poświęcamy tym najstarszym, romańskim. Bez mała tysiącletnie budowle okazały się wymarzonym miejscem na randki. A że mieliśmy mnóstwo zdjęć, postanowiliśmy coś z tym zrobić. Zainteresowanie urosło nam w pasję, którą chcemy się podzielić. Strona powstała na przełomie 2004 i 2005 roku. I zaczęła nieubłaganie rosnąć, bo wraz z kolejnymi romańskimi wyprawami przybywało zdjęć i wrażeń.

Teraz tak się już utarło, że wybierając się gdziekolwiek, wertujemy nieocenioną "Architekturę Romańską w Polsce" prof. Zygmunta Świechowskiego, "Style w architekturze" Wilfreda Kocha, przekopujemy internet i atlasy. Zdarzało się nam przejechać w dwa dni tysiąc kilometrów, żeby tylko zobaczyć jak najwięcej. Podróżujący z nami przyjaciele nie raz musieli nam wybaczać zmiany trasy, przeciągające się przystanki, a potem - długie opowieści o wystającej gdzieś spod tynku służce czy zamurowanym rozglifionym okienku.

Pobraliśmy się w 2006 roku w - a jakże - romańskim kościele św. Jakuba w Sandomierzu.

Zależy nam, żeby na tej stronie opowiadać o zabytkach romańskich własnym językiem i pokazywać ją własnymi oczami. Bo sztuka romańska to magiczna mikstura: chłodnej prostoty z misternym detalem, ascetycznego ducha z metafizyczną formą. Zdejmując oczami kolejne warstwy tego, co pozostawiły po sobie kolejne stulecia, dociera się do romanizmu - czyli do początku.

Naszych wypraw - i zdjęć z nich - będzie wciąż więcej, więc zapraszamy do odwiedzania Albumu!

Reklama