
Ten rejon Polski obfituje w zabytki romańskie - a jedną z perełek znajdujemy w okolicach Koła i Konina. To Kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Starym Mieście.
To, co dzisiaj możemy podziwiać w Starym Mieście pochodzi z mniej więcej XIII wieku. Liczne przebudowy jednak pozostawiły na tej budowli swój ślad. Podniesione szczyty i nadmurowane ściany, przebite okna, całkowita zmiana wystroju i dobudowanie do tej niewielkiej świątyni całego wielkiego, neogotyckiego kościoła: to najważniejsze przebudowy.
Maleńki kościółek św. Piotra i Pawła zdaje się doklejony do obecnego, wielkiego kościoła. Mimo przebudowań ostał się tutaj oryginalny portal południowy, który jest niezwykłym dziełem sztuki romańskiej. Uskokowy portal zdobiony jest motywami masek, a tympanon przedstawia ukrzyżowanego Chrystusa - kanciastego, nieproporcjonalnego, archaicznego.
Z interesującej nas epoki przetrwało tutaj jedno okienko w ścianie północnej (dziś otwierające się na zakrystię) i baza kolumienki przerobiona na chrzcielnicę. To w sumie niewiele, ale nie liczy się ilość, tylko jakość.
W drodze do - np. Strzelna - na pewno warto wstąpić do Starego Miasta - chociażby dla Chrystusa z tympanonu.
Odpowiedzi
Gość replied on Adres
neoromański
Zdaje mi się, że ten duży, dobudowany kościół jest neoromański, nie neogotycki. To widać np. po oknie na zdjęciu 1.
MK
Pit replied on Adres
Dobudowany kościół jest
Dobudowany kościół jest neogotycki. Styl romański widoczny w oknie pozostał po pierwotnym kościele, do którego w 1907r. dobudowano nowy budynek, skracając jednocześnie stary i likwidując wieżę.
Gość replied on Adres
Stare Miasto
Stare Miasto kolo Konina to Wielkopolska a nie Kujawy
przechodzień replied on Adres
tak, ale...
Tak, ale pod względem podziału terytorialnego Kościoła Rzymsko Katolickiego w Polsce,Parafia w Starym Mieście należy do diecezji włocławskiej. Niewykluczone, że w okresie kształtowania się wspólnoty religijnej na tym terenie już w wiekach XI-XII podlegała ona pod nieznaną historycznie diecezję w Kruszwicy, którą w XII w. być może przeniesiono do Włocławka. Diecezja we Włocławku nie posiada aktu erygacyjnego z XIIw. i niektórzy domniemują, że w wyniku nieznanych okoliczności, przeniesiono biskupstwo z jakiegoś innego miejsca,wskazuje się na Kruszwicę właśnie, chociaż nie ma na to dokumentu.
JS replied on Adres
Słup milowy
Szanowni autorzy być w Koninie i nie napisać o słupie milowym .....to tak jakby być w Paryżu i nie wspomnieć o wieży Eiffla..... nie wiele jest w Polsce wyjątkowych "endemicznych "przykładów sztuki romańskiej... obok płyty wiślickiej, kolumn strzelińskich to właśnie słup milowy jest jednym z nich. .... Gorąco zachęcam do zamieszenia opisu tego wyjątkowego znaku drogowego na "Szlaku romańskim" ..... może nasza sieć dróg i autostrad nie jest tak imponująca jak w Niemczech ale za to w Polsce jest zachowany znak drogowy opatrzony inskrypcją z 1151 roku ! ... mamy powód do dumy ! Aha jego wskazanie jest nadal aktualne !