Eichstätt - wieże katedry św. Salwatora, Najświętszej Marii Panni i św. Wilibalda z XII wieku

Eichstätt to miasto położone mniej więcej w połowie drogi z Norymbergi do Monachium. Żeby tam trafić, należy zjechać z autostrady E45 zjazdem w okolicach miejscowości Enkering na drogę B13. Eichstätt to miłe miasteczko, znane z katolickiego uniwersytetu i św. Walpurgii, która jest tutaj pochowana. To tutaj, w pobliskim klasztorze benedyktynów uzyskuje się słynący z uzdrowień "olej Walpurgii" (który okazuje się być wodą przesączającą się przez ściany krypty, obmywającą kości św. Walpurgii).

Początki katedry św. Salwatora, Najświętszej Marii Panny i św. Wilibalda - bo o niej będzie mowa - sięgają czasów samego św. Wilibalda (brata św. Walpurgii), czyli VIII wieku. Karolińsko-ottońskiemu kościołowi towarzyszył klasztor, zniszczony podczas najazdu Węgrów. Przebudowa kościoła w dojrzałym, romańskim stylu rozpoczęła się w XI wieku. Kościół był okazałą budowlą z transeptem, z prezbiterium zamkniętym apsydą. Z XII wieku pochodzą dwie romańskie wieże flankujące prezbiterium, których zdobienia zdradzają wpływy północnowłoskie. Przebudowę zakończono w XIV wieku, nadając wnętrzu kościoła charakter wczesnego i dojrzałego gotyku. Romańskie wieże kryją na parterze kaplice. Powyżej znajduje się pięć pięter.

W zasadzie z pierwotnego, romańskiego założenia pozostały tylko wieże, ale nie żałujemy, że zatrzymaliśmy się tu w drodze w bawarskie Alpy. Eichstätt to miłe miasteczko, a z klasztoru św. Walpurgii (który sam w sobie jest ciekawostką) rozciąga się przepiękny widok na okolicę.

Galeria: