Ratyzbona (Regensburg) - reklikty pierwszej katedry z IX-XII wieku

Piękna i majestatyczna katedra św. Piotra w Ratyzbonie zachwyca swoim gotyckim pięknem. Ale dla nas ważniejsze, niż gotyckie witraże, a nawet sam uśmiechnięty Archanioł Gabriel, są podziemia katedry kryjące romańskie pozostałości.

Pierwsza katedra w Ratyzbonie powstała w VIII wieku w miejscu dzisiejszego kościoła Niedermünster. Pierwsza katedra w miejscu dzisiejszej została zbudowana w czasach Karolingów i rozbudowana w XII wieku osiągając imponujące rozmiary - była to olbrzymia (większa niż ta obecna, gotycka) bazylika z transeptem i atrium. Ale niestety nie miała szczęścia - w XII wieku spłonęła dwa razy. Wtedy podjęto decyzję o jej rozbiórce i wybudowaniu nowej, gotyckiej.

To, co dzisiaj możemy oglądać w podziemiach katedry to pozostałości krypty jej poprzedniczki - bazy kolumn i same, zachowane kolumny, o kapitelach zdobionych w formę krzyża przypominającego obłą, plecioną swastykę (który skojarzył się nam od razu ze swastyką z Kruszwicy).

Może to i niewiele, jak na pozostałości majestatycznej, karolińskiej katedry, która kiedyś musiała olśniewać swoim ogromem. Ale dla nas każdy romański kamień jest ważny!

Galeria: