Biały Kościół, kościół pod wezwaniem NMP, XIIIw.

Biały Kościół to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, gdzieś między Strzelinem a Ziębicami. Trafić tu nie jest trudno - wyjechawszy ze Strzelina w stronę Ziębic drogą 395 należy po minięciu przejazdu kolejowego skręcić w lewo. Pięknie położony na wzgórzu kościół widać już z drogi. Trafiamy tutaj późnym popołudniem, w ciepłych promieniach zachodzącego słońca. Cisza, spokój, piękne światło i ani żywej duszy. Cudowne warunki do robienia zdjęć, chociaż z drugiej strony do wnętrza kościoła już nas nikt nie wpuści. A podobno szkoda.

Kościółek Najświętszej Marii Panny jest niewielką, kanciastą budowlą zbudowaną z łamanego granitu. Jej romańskie mury przetrwały prawie w całości, ściany naw oraz przyziemie wieży zbudowane są w technice opus emplectum, zachowały się tu również malutkie, romańskie okienka. Romańskie prezbiterium (zamknięte kiedyś prostą ścianą) zostało rozebrane w XIX wieku, wtedy też usunięto zachodni portal. Do romańskiej zachodniej wieży przyklejona jest późniejsza kruchta. Kruchta wieżowa podzielona jest na trzy części, z czego środkowa sklepiona jest kolebkowo. Powyżej znajdowała się kiedyś empora. Ale cóż, wnętrza nie udało się nam zobaczyć.

Część oryginalnej dekoracji rzeźbiarskiej przetrwała zawieruchy dziejowe. Część została wtórnie użyta, część zobaczyć można w urządzonym w kruchcie lapidarium. Nam udało się obejrzeć tylko ciekawe quasi-biforium, wtórnie użyte w kruchcie. Fragment reliefu z walczącymi niedźwiadkami, dolna partia tympanonu z wizerunkiem anioła niestety nas ominęły.

Opuszczamy Biały Kościół już po zachodzie słońca. To urokliwe miejsce może być przyjemnym przystankiem w trasie wycieczek po Dolnym Śląsku nie tylko dla fanów architektury romańskiej.

Galeria: