Budeč - rotunda św. Piotra i Pawła z IX wieku

Choć Budeč leży zaledwie kilkanaście kilometrów od Pragi, wcale nie jest łatwo tu trafić, a wspinaczka na wzgórze grodziska stromą i wąską drogą grunową okazała się nie lada wyzwaniem dla samochodu. Ale dokładnie takie było założenie budowniczych - miesjce miało byc obronne i trudno dostępne. Po trudach i wysiłkach wspinaczki na szczycie czeka na nas nagroda - najstarszy ciągle funkcjonujący kościół w Czechach.

Grodzisko w miejscowości Budeč to poważany świadek historii czech i dynastii Przemyślidów, którzy to naturalnie obronne wzgórze zamieszkałe już w epoce brązu przemienili w prawdziwą fortecę. Centrum grodziska był otoczony wałem Akropol, gdzie do dziś stoi rotunda św. Piotra i Pawła według tradycji ufundowany przez księcia Spitygniewa. Rezydentem grodziska przez pewien czas był też sam św. Wacław. Rotunda, a raczej nieco koślawa budowla centralna, powstała w końcu IX wieku i do dziś zachowała swój kształt, chociaż nie do końca charakter i dekoracje. W XII wieku dobudowano do niej wieżę od strony północnej. Wnętrze kościoła zostało w XIX wieku zniszczone przez ogień, więc nie ma co szukać tutaj jakiś romańskich pozostałości. Jak większość czeskich rotund, rotunda św. Piotra i Pawła jest otynkowana i pomalowana na morelowy kolor. Otaczający kościółek cmentarz sięga swymi początkami czasów Przemyślidów.

Oprócz rotundy w grodzisku zachowały się fundamenty kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny z X wieku, który było prostą budowlą zakończoną apsydą, prawdopodobnie z wieżą od strony zachodniej.

Choć wzgórze może sprawiać wrażenie nieco opuszczonego, to jest to czeska Národná kultúrna pamiatka, a w sezonie (od kwietnia do września) w weekendy można rotundę zwiedzić z przewodnikiem i wysłuchać wykładu na temat historii tego niezwykłego miejsca. Chociaż sam kościółek zaliczamy do grona "zabytków dla zaawansowanych" (sam w sobie nie jest może bardzo efektowny), to grodzisko samo w sobie jest ciekawym miejscem spotkania z najstarszą czeską historią.

Galeria: