Stare Miasto - kościół p.w. św. Piotra i Pawła z XIII w.

Ten rejon Polski obfituje w zabytki romańskie - a jedną z perełek znajdujemy w okolicach Koła i Konina. To Kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Starym Mieście.

To, co dzisiaj możemy podziwiać w Starym Mieście pochodzi z mniej więcej XIII wieku. Liczne przebudowy jednak pozostawiły na tej budowli swój ślad. Podniesione szczyty i nadmurowane ściany, przebite okna, całkowita zmiana wystroju i dobudowanie do tej niewielkiej świątyni całego wielkiego, neogotyckiego kościoła: to najważniejsze przebudowy.

Maleńki kościółek św. Piotra i Pawła zdaje się doklejony do obecnego, wielkiego kościoła. Mimo przebudowań ostał się tutaj oryginalny portal południowy, który jest niezwykłym dziełem sztuki romańskiej. Uskokowy portal zdobiony jest motywami masek, a tympanon przedstawia ukrzyżowanego Chrystusa - kanciastego, nieproporcjonalnego, archaicznego.

Z interesującej nas epoki przetrwało tutaj jedno okienko w ścianie północnej (dziś otwierające się na zakrystię) i baza kolumienki przerobiona na chrzcielnicę. To w sumie niewiele, ale nie liczy się ilość, tylko jakość.

W drodze do - np. Strzelna - na pewno warto wstąpić do Starego Miasta - chociażby dla Chrystusa z tympanonu.

Galeria: