Lublin - Wieża zamkowa z XII w.

Im dalej na wschód, tym trudniej o zabytki romańskie. Wyjątek stanowi Lublin, gdzie znajdujemy trzynastowieczną wieżę obronno-mieszkalną, czyli donżon.

Kasztelania lubelska powstała w XII wieku i to na te czasy przypadają początki lubelskiego zamku, początkowo drewnianego. W pierwszej połowie XIII wieku zbudowano tu wieżę obronno-mieszkalną, która dziś wbudowana jest w ciąg dziewiętnastowiecznych zabudowań po dawnym więzieniu.

Wieża zbudowana jest na planie koła, dolne partie z łamanego kamienia, górne - z cegły. Całość wieńczy dziewiętnastowieczny krenlaż. Grubość muru wynosi aż 3,4 metra! W murze znajdują się na pierwszej kondygnacji niewielkie okna, a na drugiej zachowało się biforium. Zachował się również kamienny portalik. Wewnątrz znajduje się spiralna klatka schodowa.

Będąc w Lublinie warto odwiedzić zamkowe muzeum, gdzie obok romańskiej wieży znajdują się też inne cuda. Rzadko to robimy (a w zasadzie nie robimy) - ale w tym wypadku wydaje się nam, że warto. A mianowicie wypada nam tu polecić zabytek... gotycki. Chodzi o kaplicę zamkową, gdzie zachodnioeuropejski gotyk spotyka się z bizantyjskim Wschodem. Jest to bowiem jedno z tych miejsc (obok Sandomierza, Wiślicy i Krakowa), gdzie zachowały się fundowane przez Jagiełłę biznatyjsko-ruskie freski.

Galeria: