Wrocław - kościół św. Idziego, XIII w.

Na Ostrowie Tumskim, w cieniu katedry wrocławskiej stoi niewielki kościółek - to romański kościół św. Idziego, ciekawy przykład romańskiej architektury ceglanej.

Kościółek zachował się w swoim pierwotnym kształcie - to jednonawowa budowla z prezbiterium zamkniętym wielobocznie, zbudowana z cegły w układzie wendyjskim. Zachowały się oryginalne otwory okienne oraz ceglane dekoracje ścian - fryz z przenikających się arkadek i fryz ząbkowy. Do środka prowadzi bardzo zniszczony portal o płaskim tympanonie.
Do środka wpuszcza nas ministrant wysłany przez uprzejmego księdza. Wnętrze budzi nieco konfuzji, a mianowicie przestrzeń podzielona jest tutaj dwudzielnie - prezbiterium od nawy oddziela podwójna, ostrołukowa arkada, na środku nawy zaś znajdował się słup (dzisiaj pozostało po nim tylko zamarkowane miejsce na posadzce), który dzielił przestrzeń nawy na cztery części przekryte sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. To niezwykłe rozwiązanie, rzadko spotykane w architekturze gotyckiej, a co dopiero w romańskiej!

Wystrój kościoła wewnątrz jest bardzo surowy - gołe, ceglane ściany prezbiterium, otynkowane ściany nawy. Filar wewnętrzny arkady i półkolumienki podtrzymujące sklepienie są bardzo proste, jak to w kościołach ceglanych.

Będąc we Wrocławiu na pewno warto tu zajrzeć - jest to niepozorna co prawda, ale jedyna zachowana w 100% romańska bryła w mieście, które bogate jest w niezwykłe, ale fragmentarycznie zachowane zabytki romańskie.

Galeria: 

Reklama