Stary Zamek, kościół pod wezwaniem św. Stanisława z XIII w.

Kościół pod wezwaniem św. Stanisława w Starym Zamku to kolejny zabytek romański w okolicach Ślęży. Żeby tu trafić, należy z drogi numer 35 Wrocław-Świdnica odbić na południe w Mirosławicach, a następnie na wschód za Mirosławiczkami.

Nieotynkowane mury kościoła zbudowane są z łamanego kamienia, w technice opus emplectum. Autentycznie romańskie są tu prezbiterium, nawa i przylegająca do prezbiterium od północy zakrystia. Do kościoła dobudowano w czasach gotyku wieżę zachodnią, później - kruchtę od południa. Mimo, że romańskie mury zachowały się całkiem nieźle, z pierwotnej dekoracji i wystroju zostało niewiele. Do naszych czasów przetrwał portal południowy, wbudowane wtórnie w północną ścianę malutkie, dwudzielne okienko, relikty oculusa w ścianie zachodniej oraz krzyżowo-żebrowe sklepienie prezbiterium wraz ze służkami sklepiennymi. Nie zachowała się empora.

Południowy portal przykuwa uwagę swoją niecodzienną kolorystyką. Elementy rzeźbiarskie - a więc figury Matki Boskiej i św. Stanisława oraz guzełki zdobiące łuk archiwolty wykonano z czerwonego kamienia. Łuk archiwolty, opartej na trzech parach kolumienek o głowicach zdobionych motywem liści dębu, jest już ostry. Zachował się jeden wałek archiwolty, zdobiony owymi pomarańczowymi guzełkami. Tympanon przedstawia postacie Matki Boskiej i św. Stanisława, oddzielone kolumną. Co ciekawe, tympanon jest dwustronny - od strony wnętrza przedstawia apoteozę św. Stanisława w otoczeniu orłów.

Jesteśmy niedaleko Ślęży, gdzie funkcjonowała manufaktura kamieniarska produkująca rzeźby lwów. Tu również znajdujemy wtórnie użyte, uśmiechnięte błogo lwy, wbudowane po obu stronach portalu. Mocno już zniszczone i wytarte, przypominają raczej wielkie krety.

Wizytę w Starym Zamku polecamy wybierającym się okolice Ślęży. Niedaleko tu ze świętej góry naszych słowiańskich przodków, a sam portal wynagradza trudy błądzenia po niezbyt dobrze oznakowanych miejscowych dróżkach.

Galeria: 

Reklama