Stare Miasto - kościół p.w. św. Piotra i Pawła z XIII w.

Ten rejon Polski obfituje w zabytki romańskie - a jedną z perełek znajdujemy w okolicach Koła i Konina. To Kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Starym Mieście.

To, co dzisiaj możemy podziwiać w Starym Mieście pochodzi z mniej więcej XIII wieku. Liczne przebudowy jednak pozostawiły na tej budowli swój ślad. Podniesione szczyty i nadmurowane ściany, przebite okna, całkowita zmiana wystroju i dobudowanie do tej niewielkiej świątyni całego wielkiego, neogotyckiego kościoła: to najważniejsze przebudowy.

Maleńki kościółek św. Piotra i Pawła zdaje się doklejony do obecnego, wielkiego kościoła. Mimo przebudowań ostał się tutaj oryginalny portal południowy, który jest niezwykłym dziełem sztuki romańskiej. Uskokowy portal zdobiony jest motywami masek, a tympanon przedstawia ukrzyżowanego Chrystusa - kanciastego, nieproporcjonalnego, archaicznego.

Z interesującej nas epoki przetrwało tutaj jedno okienko w ścianie północnej (dziś otwierające się na zakrystię) i baza kolumienki przerobiona na chrzcielnicę. To w sumie niewiele, ale nie liczy się ilość, tylko jakość.

W drodze do - np. Strzelna - na pewno warto wstąpić do Starego Miasta - chociażby dla Chrystusa z tympanonu.

Galeria: 

Odpowiedzi

Zdaje mi się, że ten duży, dobudowany kościół jest neoromański, nie neogotycki. To widać np. po oknie na zdjęciu 1.
MK

Dobudowany kościół jest neogotycki. Styl romański widoczny w oknie pozostał po pierwotnym kościele, do którego w 1907r. dobudowano nowy budynek, skracając jednocześnie stary i likwidując wieżę.

Tak, ale pod względem podziału terytorialnego Kościoła Rzymsko Katolickiego w Polsce,Parafia w Starym Mieście należy do diecezji włocławskiej. Niewykluczone, że w okresie kształtowania się wspólnoty religijnej na tym terenie już w wiekach XI-XII podlegała ona pod nieznaną historycznie diecezję w Kruszwicy, którą w XII w. być może przeniesiono do Włocławka. Diecezja we Włocławku nie posiada aktu erygacyjnego z XIIw. i niektórzy domniemują, że w wyniku nieznanych okoliczności, przeniesiono biskupstwo z jakiegoś innego miejsca,wskazuje się na Kruszwicę właśnie, chociaż nie ma na to dokumentu.

Szanowni autorzy być w Koninie i nie napisać o słupie milowym .....to tak jakby być w Paryżu i nie wspomnieć o wieży Eiffla..... nie wiele jest w Polsce wyjątkowych "endemicznych "przykładów sztuki romańskiej... obok płyty wiślickiej, kolumn strzelińskich to właśnie słup milowy jest jednym z nich. .... Gorąco zachęcam do zamieszenia opisu tego wyjątkowego znaku drogowego na "Szlaku romańskim" ..... może nasza sieć dróg i autostrad nie jest tak imponująca jak w Niemczech ale za to w Polsce jest zachowany znak drogowy opatrzony inskrypcją z 1151 roku ! ... mamy powód do dumy ! Aha jego wskazanie jest nadal aktualne !

Reklama