San Quirico d'Orcia - kościół Santa Maria Assunta z XI wieku

Malutkie San Quirico d'Orcia może nie jest tak sławne jak sąsiednie Montalcino, Pienza, czy Montepulciano, ale to jedna z toskańskich perełek. Różane ogrody, wino i kościoły romańskie (tak, bo nie jeden tutaj znajdziemy) to niewątpliwie największe tutejsze skarby. Postanowiliśmy wypróbować wszystkie.

Kościółek Santa Maria Assunta wydaje się, że skromnie przycupnął wśród wąskich uliczek, ale jego lokalizacja jest nieprzypadkowa - zbudowano go w XI wieku przy starym szlaku pielgrzymkowym Via Francigena, prowadzącym z północy do Rzymu. Niewielka, bardzo prosta bryła składająca się z nawy, przyklejonej do niej bezpośrednio płytkiej apsydy i dzwonniczki, zbudowana została z jasnych bloków trawertynu. Najwięcej dekoracji znajdziemy w wysuniętym przed lico ściany portalu, z intrygującymi przedstawieniami lwów pożerających ludzi oraz dekoracjami roślinnymi archiwolty i kapiteli kolumienek zdradzającymi pokrewieństwo z pobliskim opactwem San Antimo. Na zewnątrz oprócz portalu kościółek zdobi fryz arkadkowy apsydy. Wnętrze jest jedną halą przekrytą stropem, doświetloną świetnie zachowanymi rozglifionymi okienkami. Nagie ściany wnętrza pozbawione są dekoracji poza kolumienką z figurą świętego.

Kościół Santa Maria Assunta, który sam w sobie jest pięknym przykładem prostego i pierwotnego romanizmu, jest pierwszym przystankiem na drodze do skarbów San Quirico d'Orcia - bo romańskich skarbów jest tutaj więcej. Ale póki co pora na róże i wino...

Galeria: 

Reklama