Praga - rotunda św. Marcina z XI wieku

Twierdza Wyszehrad może nie jest tak popularna jak inne atrakcje turystyczne Pragi, ale właśnie dzięki temu jest to idealne miejsce na spokojny spacer z dala od turystycznej gorączki. Uroczy park, wszechobecna secesja, zarówno w wyszehradzkiej katedrze, jak i na cmentarzu i - oczywiście rotunda - jedna z najstarszych budowli w Pradze.

Rotunda św. Marcina powstała w XI wieku jako kościół parafialny. W czasie wojen husyckich została splądrowana, w swojej długiej historii służyła też za magazyn. Podobnie jak rotunda św. Longina z Nowego Miasta, rotunda św. Marcina cudem uniknęła rozbiórki. W XIX wieku miała trochę więcej szczęścia i zajęli się nią obrońcy zabytków, jednak nie wszystkie ich działania można pochwalić - oryginalny portal został zamurowany, a dodano nowy, neoromański.

Rotunda jest prostą budowlą bez wieży, jedynie z apsydą. Przebite, neoromańskie okna i fryz arkadowy zostały dodane na etapie XIX wiecznej adaptacji. Nie udało nam się potwierdzić autentyczności latarenki z biforiami. W czasie badań archeologicznych odkryto w rotundzie tajemniczą piwnicę niewiadomego przeznaczenia.

Rotunda św. Marcina to jeden z tych nieoczywistych zabytków, których trudno szukać na listach Top10 Pragi, ale romańscy poszukiwacze przygód na pewno tu zawędrują. Do tego można tu dostać w promocji całkiem sporo secesji w postaci filuternie uśmiechniętych rudych aniołów z wyszehradzkiej katedry.

Galeria: 

Reklama