Praga - Romański Dom z XII/XII wieku

Czesi mogą poszczycić się nie tylko nieporównywalnym z polskimi warunkami bogactwem rotund, ale też - uwaga uwaga - romańskimi domami w Pradze. To zjawisko unikatowe w tej części Europy, porównywalne tylko chyba z Ratyzboną. Ich losy bywały różne, ich stopień zachowania romańskości również. I tak jak ostatnie badania mówią o ponad sześćdziesięciu (!) romańskich domach w Pradze, my wybraliśmy ten, do którego najłatwiej się dostać...

...albowiem znajduje się tam knajpka. Ulica Řetězová 222 - to tutaj kierujemy się nie bardzo wiedząc, czego się spodziewać. Nic lepszego nie mogło nas spotkać - w "romańskim domu" znajdujemy przyjemną kawiarnię, a uczynna pani kelnerka otwiera nam piwnicę (obecnie znajduje tam się mała galeria), gdzie możemy do woli wyżyć się fotograficznie. Nisko sklepione pomieszczenie oparte jest na masywnych, romańskich filarach i zachowało się w stanie prawie nienaruszonym. W samej kawiarni też zwracają uwagę romańskie ściany. I trzeba przyznać, że wino, ser i oliwki w takim oto romańskim wnętrzu smakowały wyśmienicie.

Snując się ulicami Starego Miasta nie sposób nie robić sobie przystanków w kawiarniach, knajpkach, barach. My z nic wszystkich polecamy Romański Dom - nie dość, że wino dobre, to jeszcze ściany romańskie: jesteśmy w raju!

Galeria: 

Reklama