Praga - relikty pałacu biskupiego z XI wieku na Hradczanach

Krążąc wokoło katedry św. Wita na Hradczanach natrafiamy na ciekawy budynek - duży, barokowy klocek w odcieniach różu. Zwraca naszą uwagę wypreparowane z muru piękne, romańskie biforium. To tzw. Stara Plebania, budynek który powstał w wyniku przebudowania XI wiecznego pałacu biskupiego.

W zasadzie nic dodać, nic ująć - wypreparowane z muru biforium i romańskie wątki to jedyne, co możemy dzisiaj podziwiać z pozostałości romańskiego pałacu biskupiego. Niewiele zostało z romańskich Hradczanów - niekóre partie murów obronnych z wieżami (wieże Biała i Biskupia), relikty dwóch pierwszych kościołów pod posadzką katedry św. Wita - romańskiej rotundy ufundowanej przez św. Wacława w X wieku i dwuchórowej bazyliki zbudowanej przez Spitygniewa II w wieku XI. Przetrwał za to w dobrym stanie romański kościół św. Jerzego.

Taki los królewskich grodów - Hradczanów, Wawelu - które musiały podążać za duchem czasów i głosić chwałę swoich koronowanych mieszkańców, więc nie ominęły ich liczne przebudowy. Dzisiaj bardziej niż starannie zaplanowane założenia, to raczej wynik organicznego rozwoju przez wieki i epoki. Ale też właśnie stąd często bierze się ich urok...

Galeria: 

Reklama