Pawia - kościół San Teodoro z XII wieku

Kościół San Teodoro sprawia wrażenie młodszego, biedniejszego kuzyna bazyliki San Michelle Maggiore. Ten sam schemat, ten sam koncept fasady, tylko mniej rozbuchanych dekoracji. I mniej turystów...

Kościół San Teodoro stanął w XII wieku w miejscu dawniejszej świątyni z VIII wieku, poświęconej św. Agnieszce. Wezwanie św. Teodora - biskupa i patrona Pawii - otrzymał później. Przebudowywano go w wieku XVI i XVII, a w wieku XIX przywrócono mu jego pierwotną formę. Potężna bryła z różowawej cegły uzupełnianej gdzieniegdzie w celach dekoracyjnych białym kamieniem, widoczna jest już z daleka. Wieże - zarówno ta nad skrzyżowaniem naw, kryjąca kopułę, zdobna w elegancką galeryjkę, jak i nowsza kampanila, wystają nad poziom kamieniczek. Fasada - skromniejsza, niż ta należąca do San Michelle Maggiore, czytelnie nawiązuje do swojej starszej kuzynki. Ten sam przysadzisty szczyt z galeryjką i triforium (rekonstruowanym) pośrodku. Skromny portal dopełnia całości.

Wnętrze jest jeszcze bardziej przykurzone, niż wnętrze San Michelle Maggiore - osmalone, zszarzałe, spłowiałe ściany i sklepienie nadają wnętrzu surowy, archaiczny wręcz charakter. Trójnawowy, przysadzisty korpus bez empory kryty jest masywnym sklepieniem krzyżowym spoczywającym na potężnych filarach. Transept kryty jest kolebką, a nad skrzyżowaniem naw wznosi się ośmioboczna kopuła posadzona na bębnie i doświetlona okienkami. Do transeptu przylegają trzy apsydy. W zasadzie cały transept jest mocno podniesiony, a to po to, by pomieścić pod swoim poziomem piękną kryptę, z kapitelami rzeźbionymi w motywy twarzy. Całość wieńczy majestatyczna apsyda główna.

W kościele zachowało się kilka ciekawych zabytków - w północnym ramieniu transeptu znajdziemy XVI-wieczne freski z ilustracjami żywota św. Agnieszki, a w północnym - św. Teodora. Najciekawszy fresk przedstawia widok Pawii, z wieżami mieszkalnymi i murami obronnymi - daje on dobre wyobrażenie, jak wyglądały włoskie miasta kilkaset lat temu. XIII-wieczne freski zachowały się też na niektórych filarach. Zachowały się też relikty mozaiki podłogowej z XIV/XV wieku.

Kościół San Teodoro to klasyczny przykład lombardzkiego romanizmu, inspirowanemu sąsiednim kościołem św.Michała. Dla odwiedzających Pawię - przyjemny przystanek w trakcie nieśpiesznego spaceru. Można tu znakomicie odpocząć, bo nie ma tu dosłownie nikogo. Zapatrzeć się w ośmioboczną kopułę i odpłynąć...

Galeria: 

Reklama