Přední Kopanina - rotunda św Marii Magdaleny z XII wieku

Přední Kopanina choć sprawia wrażenie typowej, sennej czeskiej wioski to w zasadzie przedmieście Pragi położone po drugiej stronie autostrady od międzynarodowego lotniska Vaclava Havla. Można się tutaj bardzo łatwo i szybko dostać z Pragi - samochodem autostradą numer siedem, zjeżdżając lotniskowym zjazdem (tylko w przeciwnym niż lotnisko kierunku) lub praską komunikacją miejską. Spragnieni rotund znajdą tu coś, co ich nie zawiezie - dwunastowieczny kościółek pod wezwaniem św. Marii Magdaleny.

Po wielkomiejskim (choć i tak wyjątkowo przyjaznym, bo czeskim) zgiełku Pragi, Přední Kopanina okazała się ostoją spokoju. I tak jak praskich rotund historia nie oszczędziła, to ta stojąca tu prezentuje się bardzo okazale. Zbudowana z ciosów miejscowego kamienia rotunda pod wezwaniem św. Marii Magdaleny powstała w pierwszej połowie XII wieku i w większości zachowała swój pierwotny układ. Od wschodu najdziemy tu niewielką apsydę, od zachodu - prostokątną wieżę z dwoma poziomami biforiów. W portalu znajduje się skormny tympanon. Jedyne oryginalne okna ocalały w połudiowej części apsydy i w dolnej części wieży. W XIX wieku dostawiono do rotundy prostokątną nawę i od tej pory rotunda pełni funkcję prezbiterium. W XIX wieku budowla przeszła też reromanizację - podwyższono wieżę, dodano otwory okienne, kamienne sklepienie zastąpiono drewnianym.

Přední Kopanina to nasz pierwszy przystanek na szlaku czeskich rotund, który zaostrzył nasze apetyty. Polecamy to miejsce jako świetną opcję na krótki wypad z Pragi, jednodniową wycieczkę w świat urokliwej czeskiej prowincji.

Galeria: 

Reklama