Montalcino - relikty z kościoła San Salvatore z XI wieku

Montalcino - na samo brzmienie nazwy tej urokliwej, toskańskiej miejscowości niejednemu skacze puls a wzrok zachodzi mgłą. Tak, to ojczyzna uznawanego za najlepsze wina na świecie - Brunello di Montalcino. Produkowane ze szczepu sangiovese, starzone co najmniej dwa lata w dębowych beczkach, a następnie co najmniej pół roku w butelkach, ciemne i esencjonalne (oraz odpowiednio do swojej sławy drogie) jest towarem eksportowym, chlubą i dumą miasteczka. Tak się składało, że mieszkaliśmy po sąsiedzku, więc przyjechaliśmy tu posmakować wina i podelektować się sztuką. Bo oprócz wina, Montalcino może poszczycić się wspaniałymi zbiorami renesansowego malarstwa oraz - kościołem, który swoimi korzeniami sięga romanizmu...

Dzisiejsza katedra, czyli Duomo - nieciekawy, klasycystyczny kościół - swoje początki ma w XI wieku. Pieve di San Salvatore było parafialną świątynią miasteczka z dodatkową funkcją baptysterium. Dzisiaj prawie nie pozostało po nim śladu - najpierw zastąpiła go budowla XIV-wieczna, potem XIX-wieczna, która stoi do dzisiaj. To, co pozostało z XII-wiecznego pieve to lapidarium detali architektonicznych, które dzisiaj można podziwiać w kaplicy bocznej (jeśli chodzi o kształt samego lapidarium, nie mogliśmy pozbyć się skojarzenia z piecem do pizzy). Na szczycie konstrukcji znajduje się wizerunek Chrystusa Królującego w medialionie podtrzymywanym przez dwa anioły. Poniżej znajdują się wizerunki anioła, orła, lwów, smoka oraz romańskie kapitele o bardzo subtelnej, roślinnej dekoracji. Poza lapidarium nie znajdziemy tu więcej reliktów sztuki romańskiej.

Cóż, w pępku winiarskiego światka bardziej niż na romańskie zachwyty nastawialiśmy się na doznania bardziej cielesne. Ale jak już wpadło się na ten kieliszeczek czy dwa słynnego brunello, warto rzucić okiem również i na to przeciekawe lapidarium. Ciepło myśląc o kamieniarzu sprzed wieków, który ocalił od zapomnienia kilka detali, które wydały mu się piękne, sączymy wino doszukując się w nim aromatu toskańskich ziół - tymianku i rozmarynu. ..

Galeria: 

Reklama