Mieronice - kościół św. Jakuba z poł. XIII w.

Pod Jędrzejowem, na północ od Miechowa i Wysocic koniecznie trzeba skręcić do Mieronic, gdzie odnajdujemy malowniczo położony kościół św. Jakuba, którego ceglane, prawie kwadratowe prezbiterium, to perełka późnego romanizmu. Nawę dobudowano w XV wieku, w miejsce poprzedniej, drewnianej. Wątek ceglanego muru w górnej partii ściany to typowy dla budowli romańskich tzw. wątek wendyjski (na przemian dwie cegły ułożone podłużnie, tzw. wozówki, i jedna poprzecznie, tzw. główka). W dolnej partii są to na przemian trzy wozówki i główka). Pod okapem dachu zachowały się pięknie fryzy: z przecinających się arkadek na wschodniej ścianie prezbiterium oraz fryz z cegieł ułożonych ukośnie - na ścianie południowej.

Od południa przepruto powiększone okna, oryginalne trójlistne ościeża okienne zachowały się w ścianie północnej. Od zewnątrz zasłania je dobudowana tam zakrystia.

Wnętrze trzeba zobaczyć koniecznie, chociaż nam się nie udało. W stanie pierwotnym przetrwało tam sklepienie prezbiterium i jego wsporniki z dekoracją roślinną. Na ścianach jest przepiękna, czarno-żółto-czerwona polichromia odsłonięta w 1939 r, przedstawiająca sceny ze Starego i Nowego Testamentu.

Galeria: 

Reklama