Kościelec k. Koła - kościół św. Andrzeja z XII w.

W okolicach miasta Koła znajduje się Kościelec Kolski, a w nim - kościół św. Andrzeja, ciekawy przykład mariażu architektury romańskiej i tzw. "sztuki współczesnej" (która jednak raczej nie kojarzy się z Gaudim).

Kościół w Kościelcu powstał najprawdopodobniej w drugiej połowie XII wieku. Pierwotnie był to kościół-"klocek", a więc jednonawowa budowla zamknięta apsydą, z emporą na zachodniej ścianie. W XVII wieku dobudowano do niego drewnianą nawę. Kościół popadał jednak w ruinę i do naszych czasów nawa ta się nie zachowała. Stosunkowo niedawno dobudowano do niego murowany, ceglany "nowoczesny" kościół. Romańskie pozostałości kryją się dzisiaj wstydliwie za okazałą budowlą, z wnętrza też ciężko się dostać do środka pierwotnego kościółka (nam też się to nie udało).

Z czasów romańskich zachowały się pierwotne mury, z częściowo zachowanymi okienkami - zamurowane okno w ścianie południowej i okno w apsydzie. Ściana północna obudowana jest kruchtą. Ładnie prezentuje się romański mur budowli, ale niestety jest to jedyna pozostałość po romańskich czasach.

Kościelec Kolski uznajemy za zabytek dla zaawansowanych - niezbyt efektowny, ale dla prawdziwego pasjonata każdy fragment romańskiego muru ma wartość złota.

Galeria: 

Reklama