
W okolicach Inowrocławia trafiamy do Kościelca Kujawskiego, gdzie w kościele św. Małgorzaty podały sobie ręce romanizm z renesansem.
Kościółek św. Małgorzaty pochodzi z przełomu XII i XIII wieku i zbudowany jest - podobnie jak większość zabytków w tym regionie - z ciosów granitowych. Od XV wieku ulegał licznym przebudowom, czego doświadczyły m. in. sklepienie (obecnie gotyckie, pierwotnie strop), apsyda (przebite okna) i ściany budowli (podwyższone, uzupełnione cegłą). Najważniejsze jednak było dobudowanie dwóch kaplic po bokach kościoła tak, że tworzą coś w rodzaju renesansowego transeptu (co daje dziwaczny i niespotykany efekt jakby krzyżowały się tu dwa kościoły). Południowa kaplica jest renesansowa, północną - neorenesansową, dostawiono w XIX wieku.
Romański charakter zachowały ściany budowli, odnajdujemy tu też zamurowany portal w ścianie południowej. Nie zachowały się pierwotne otwory okienne.
Najciekawszą częścią kościoła jest kamienna, kwadratowa wieża kryjąca jedną z najstarszych klatek schodowych w Polsce. Przyziemie wieży przekryte jest romańskim sklepieniem krzyżowym. Na piętrze wieży znajduje się kwadratowa salka, gdzie w ścianie wschodniej znajduje się orientowana nisza (co jak podaje pan Świechowski świadczy o jej sakralnym charakterze).
Warto tu podjechać - jak z resztą warto jest zwiedzić całe Kujawy, gdzie maleńkie granitowe, surowe kościółki tworzą nastrój nie do podrobienia.
Odpowiedzi
Gość replied on Adres
kosciol w koscielcu
w opisie jest blad, gdyz tylko poludniowa kaplica jest renesansowa, polnocna zostala dobudowana w XIX wieku jest wiec neorenesansowa.
Boszka replied on Adres
Pomieszczenie podwieżowe.
Szkoda, że nie można zwiedzić pomieszczenia - kwadratowej sali z niszą - pod wieżą.
Proponuję, aby takim małym wiejskim parafiom przekazywano jakieś dotacje,
przeznaczone na udostępnienie do zwiedzania takich ciekawych miejsc.
Dotyczy to również Wysocic.
Widok wieży z zewnątrz - to trochę za mało.