Bamberg - klasztor karmelitów św. Teodora i Matki Bożej z XIII/XIV wieku

Klasztor karmelitów pod wezwaniem Św. Teodora i Matki Bożej kryje jeden z najcudowniejszych romańskich skarbów Bawarii - niezwykłe krużganki klasztorne, uważane za jedne z największych i najpiękniejszych romańskich krużganków w całych Niemczech.

Ale po kolei - klasztor karmelitów ufundowano w XIII wieku i wtedy zbudowano potężny, romański kościół, z którego do dzisiaj pozostało niewiele, a mianowicie zachodnia fasada, z jedną wieżą (pierwotnie były dwie) oraz zamurowanym portalem, zwanym "portalem lwów", od mocno zerodowanych rzeźb lwów, znajdujących się po bokach archiwolty, która ma ciekawy, grubo ciosany wykrój z charakterystycznymi "zębami". Wnętrze kościoła ma barokowy charakter i niestety nie widać po nim romańskiej historii. A szkoda.

Romańska perełka, czyli krużganki klasztorne, pochodzi z XIV wieku, z czasów przełomu romanizmu i gotyku. Zbudowano jest w stylu romańskim, aby przydać klasztorowi majestatu. Krużganki otwierają się na kwadratowy wirydarz misternie zdobionymi triforiami. Każda kolumienka jest inna, zdobiona motywami roślinnymi, zwierzęcymi, figuralnymi, przedstawiając mityczne stwory i sceny biblijne. Całość krużganków przekryta jest gotyckimi, ostrołukowymi sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. W ścianach krużganków przetrwały pozostałości portalu oraz biforiów.

Po krużgankach klasztoru karmelitów można spacerować godzinami, rozszyfrowując kapitele kolumienek jak średniowieczne szarady. Ich sława jednych z najpiękniejszych jest w pełni zasłużona, a my - w pełni uwiedzeni ich czarem.

Galeria: 

Reklama