Relikty

Szwecja - Botkyrka - kościół św. Botvida z XII wieku

Botkyrka to przedmieście Sztokholmu położone niedaleko miasta o swojsko brzmiącej nazwie Södertälje. Znajdujemy tu kościół o romańskich korzeniach, który kryje kilka ciekawostek takich, jak kamienie runiczne (jeden z wizerunkiem najprawdopodobniej opasującego świat według mitologii nordyckiej węża - Jormunganda), czy babiniec - zwany w Szwecji dla odmiany "składem broni".

Rzym - kościół Santa Maria in Aracoeli z XIII wieku

Na Kapitolu, na tyłach Wielkiej Maszyny Do Pisania, czyli Ołtarza Ojczyzny, Il Vittoriano, znajdujemy miejsce, w którym - jak w wielu innych miejscach Rzymu - historie różnych epok splatają się ze sobą. Na szczycie monumentalnych schodów - prosta, ruda fasada, goła ściana, za którą czeka nas wspaniałe (chociaż niestety już nie romańskie) wnętrze. To kościół Santa Maria in Aracoeli - Matki Boskiej Ołtarza Niebiańskiego.

Gortyna (gr. Γορτυς, Gortis lub Gortys) - kościół pod wezwaniem św. Tytusa z VI wieku

Dzisiaj starożytna Gortyna to jedno wielkie stanowisko archeologiczne. A kiedyś było to duże, potężne i tętniące życiem miasto, stolica rzymskiej prowincji Krety i Cyreny, oraz bardzo ważny ośrodek w czasach Bizancjum. To tutaj rozpoczęła się chrystianizacja wyspy, dokonana przez samego ucznia św. Pawła - Tytusa, uważanego za pierwszego arcybiskupa Gortyny. Pozostałością po świetności Gortyny jest kościół św. Tytusa...

Eichstätt - wieże katedry św. Salwatora, Najświętszej Marii Panni i św. Wilibalda z XII wieku

Eichstätt to miłe miasteczko, znane z katolickiego uniwersytetu i św. Walpurgii, która jest tutaj pochowana. To tutaj, w pobliskim klasztorze benedyktynów uzyskuje się słynący z uzdrowień "olej Walpurgii" (który okazuje się być wodą przesączającą się przez ściany krypty, obmywającą kości św. Walpurgii). Początki katedry św. Salwatora, Najświętszej Marii Panny i św. Wilibalda - bo o niej będzie mowa - sięgają czasów samego św. Wilibalda (brata św. Walpurgii), czyli VIII wieku. Do dziś z romańskich czasów przetrwały dwie flankujące prezbiterium wieże.

Strony

Reklama

Subskrybuj Relikty