Stare Miasto - kościół p.w. św. Piotra i Pawła z XIII w.

Ten rejon Polski obfituje w zabytki romańskie - a jedną z perełek znajdujemy w okolicach Koła i Konina. To Kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Starym Mieście.

To, co dzisiaj możemy podziwiać w Starym Mieście pochodzi z mniej więcej XIII wieku. Liczne przebudowy jednak pozostawiły na tej budowli swój ślad. Podniesione szczyty i nadmurowane ściany, przebite okna, całkowita zmiana wystroju i - najwiażniejsze - dobudowanie do tej niewielkiej świątyni całego wielkiego, neogotyckiego kościoła: to najważniejsze przebudowy.

Maleńki kościółek św. Piotra i Pawła zdaje się doklejony do obecnego, wielkiego kościoła. Mimo przebudowań ostał się tutaj oryginalny portal południowy, który jest niezwykłym dziełem sztuki romańskiej. Uskokowy portal zdobiony jest motywami masek, a tympanon przedstawia ukrzyżowanego Chrystusa - kanciastego, nieproporcjonalnego, archaicznego.

Z interesującej nas epoki przetrwało tutaj jedno okienko w ścianie północnej (dziś otwierające się na zakrystię) i baza kolumienki przerobiona na chrzcielnicę. To w sumie niewiele, ale nie liczy się ilość, tylko jakość.

W drodze do - np. Strzelna - na pewno warto wstąpić do Starego Miasta - chociażby dla Chrystusa z tympanonu.

 

Odpowiedzi

Stare Miasto

Stare Miasto kolo Konina to Wielkopolska a nie Kujawy

tak, ale...

Tak, ale pod względem podziału terytorialnego Kościoła Rzymsko Katolickiego w Polsce,Parafia w Starym Mieście należy do diecezji włocławskiej. Niewykluczone, że w okresie kształtowania się wspólnoty religijnej na tym terenie już w wiekach XI-XII podlegała ona pod nieznaną historycznie diecezję w Kruszwicy, którą w XII w. być może przeniesiono do Włocławka. Diecezja we Włocławku nie posiada aktu erygacyjnego z XIIw. i niektórzy domniemują, że w wyniku nieznanych okoliczności, przeniesiono biskupstwo z jakiegoś innego miejsca,wskazuje się na Kruszwicę właśnie, chociaż nie ma na to dokumentu.

neoromański

Zdaje mi się, że ten duży, dobudowany kościół jest neoromański, nie neogotycki. To widać np. po oknie na zdjęciu 1.
MK

Dobudowany kościół jest

Dobudowany kościół jest neogotycki. Styl romański widoczny w oknie pozostał po pierwotnym kościele, do którego w 1907r. dobudowano nowy budynek, skracając jednocześnie stary i likwidując wieżę.

share